btbilgi

İnternet ve her an bağlanabilir olmak, günümüzde başka bir ülkeye gittiğinizde de vazgeçmeniz gereken bir şey olmaktan çıktı. İster iş, isterseniz de turistik amaçlarla ülke değiştirin, gittiğiniz yerde mutlaka geçici internet servisi sunan firmalar bulabiliyorsunuz. Bu firmalar genelde turistlere içinde data hattı olan mobil Wi-Fi cihazları kiralama yoluna gidiyorlar. Türkiye’de bu hizmeti sunan Rent ’n Connect şirketi, gelen turistlere ziyaretleri boyunca kullanacakları ‘hotspot’ olarak tanımlanan mobil yönlendiriciler kiralamakta. Bu noktada da TP-Link ile iş birliğine gidildiği açıklanmış.

Tatil için başka ülkelere giden kişiler orada roaming (dolaşım) hizmeti kullanırsa, genelde yüksek fiyatlı paketlere maruz kalıyorlar. Ayrıca operatörlerinin gidilen ülkedeki her operatörle dolaşım anlaşması yapmamış olması da mümkün. Bu da bazen turistlerin telefonlarının veri iletişiminin kesilebilmesi demek. Bu yüzden de mobil internet cihazı kiralama hizmetleri ortaya çıkmış durumda. Mobil Wi-Fi veya hotspot sağlayan cihazlar, birden çok kişi ve telefonun bağlanıp üzerinden internete erişmesini sağlıyor.

Turistleri gittikleri ülkede operatör ve uygun hat bulma, satın alma gibi işlemlerden kurtaran bu hizmeti veren Rent ’n Connect, Türkiye’ye gelen ve önceden ya da geldikten sonra Rent’n Connect’ten kiralama hizmeti satın alan bir kişi ya da gruba istediği noktada cihazı teslim ediyor. Cihazın içinde sınırsız bir data hattı yer alıyor. Turistler Türkiye’de oldukları süre boyunca bu cihazlar ile 4.5G üzerinden sürekli internete bağlı kalabiliyorlar. Dönüş zamanı da önceden belirtilen bir noktadan cihaz geri alınıyor.

Rent ’n Connect burada kablosuz ağ ürünleri konusunda iyi bilinen TP-Link’in mobil yönlendiricilerini (MiFi cihazları) tercih ettiklerini belirtmekte. MiFi cihazlarının içine SIM kart takılıyor ve hem uzun pil ömrü, hem de küçük boyutları ile her yere rahatlıkla taşınabiliyorlar. En az 10 kişinin veya akıllı telefonun/tabletin aynı anda bağlanabildiği cihazların bazılarında microSD kart yuvası da bulunmakta. Bu sayede turistler dosyalarını, fotoğraf ve videolarını MiFi’a bağlı diğer kullanıcılar ile kolaylıkla paylaşabiliyorlar.

Rent ’n Connect’in hotspot cihaz seçiminde TP-Link tercih etmesinin sebepleri arasında güvenilir bir marka olması, hotspot ürünlerinde zengin model seçeneği bulunması, ürünlerin uzun pil ömrüne sahip olması, hızlı bağlantı yapabilmesi ve mikro SD kart takılabilme özellikleri bulunduğu aktarılmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.