btbilgi

Kurumların yaşadığı veri ihlallerinin temel nedenlerinin başında, verilerin taşınması ve depolanmasındaki hatalar geliyor. Ponemon Institute ve Opus’un bir araştırmasında, işletmelerin yüzde 60’ının 2018 yılında bir tedarikçinin veya bir üçüncü kişinin neden olduğu bir veri ihlalini yaşadığını açıklamış. Son yıllarda yükselişine tanık olduğumuz çoklu bulut ortamlarının benimsenmesi de, veri güvenliğinin ve gizliliğinin sürdürülmesini giderek zorlaştırmakta. Bunları göz önüne alan IBM, hibrit bulut ortamlarında müşteri verilerinin gizliliğini yönetme yeteneği sağlayan yeni kurumsal z15 platformunu duyurdu.

IBM z15 sayesinde müşteriler günde 1 trilyona kadar web işlemi yapabilecekler. Çok büyük veri tabanlarını destekleyebilecek ve tek bir sistemde 2,4 milyon Linux konteynerine yatay ölçekleme mümkün oluyor. Yazılım sıkıştırması yerine, ‘Integrated Accelerator for z Enterprise Data Compression’ kullanılarak şifrelenmeden önce güvenli web işlem verileri sıkıştırılıyor. Böylece 30 kata kadar daha az gecikme süresi ve 28 kata kadar daha az CPU kullanımı sağlanmakta. Ayrıca IBM’in bir önceki benzer sistemi z14’e kıyasla yüzde 12 daha fazla çekirdek ve yüzde 25 daha fazla bellek kullanılabilmekte.

IBM z15, yayınlanan veya işlenmekte olan 3 binden fazla IBM Z patentiyle dört yıllık bir gelişimin sonucunu ifade ediyor. Yüzden fazla müşterinin iş ortaklığı ile elde edilen bilgi ve deneyim sayesinde geliştirilen sistemin, şu yönleri ile ön plana çıktığı aktarılmış:

Her Yerde Şifreleme

IBM, yaygın şifrelemeyi temel alıyor. Buna göre, yalnızca z15 ortamında değil aynı zamanda bir kuruluşun hibrit çoklu bulut ortamında da verileri koruma, sağlama ve verileri istendiği zaman iptal etme yeteneği sağlayarak, müşterilerin verilerin nasıl depolanacağı ve paylaşılacağı üzerinde kontrole sahip olması için kullanabilecekleri yeni ‘Data Privacy Passports’ (Veri Gizliliği Pasaportları) teknolojisini duyurdu. Ayrıca z15 kuruluşların verilerini hareket ettikleri her yerden güvence altına almalarına yardımcı olmak amacıyla verileri hibrit çoklu bulut ortamlarında, her yerde şifreleyebilir.

Bulut Tabanlı Geliştirme

Müşterilerin mevcut uygulamaları modernleştirme, yeni bulut tabanlı uygulamalar oluşturma ve en önemli iş yüklerini bulutlar arasında güvenli bir şekilde bütünleştirme yöntemlerini geliştirerek, müşterilere rekabet avantajı sağlayabilir.

Anında Kurtarma

Planlı ve planlanmamış kapalı kalma süresinin sınırlandırılması, böylece kullanıcıların IBM Z hizmetlerini kapatmayı ve yeniden başlatmayı hızlandırmak ve kaybedilen zamanı hızlı bir şekilde geri kazanmaları için, geçici bir kapasite artışı sağlamak için bir süre boyunca tam sistem kapasitesine erişmelerine olanak tanınmasına yönelik sektördeki ilk yaklaşımdır.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.