btbilgi

Mac bilgisayarlarını tehdit eden kötü niyetli yazılım sayısı, Windows ve Android platformlarına kıyasla çok daha az. Fakat platform farkı gözetmeyen bir siber saldırı türü var, o da kimlik avı saldırıları. Çoğu kimlik avı saldırısında yazılımlardan çok sosyal mühendislik yöntemleri kullanılıyor. Bu yüzden de Mac kullanıcıları güvende sayılmaz. Güvenlik firması Kaspersky’nin son araştırmasına göre, insanları kandırmak için Apple markasından yararlanan sahte web sayfalarının kullanıldığı vakaların sayısı, yılın ilk altı ayında büyük oranda artarak 1,6 milyona ulaşmış. Bu rakam 2018’in tamamında gerçekleşen saldırı miktarının yüzde dokuz kadar üzerinde.

En sık rastlanan dolandırıcılık yöntemlerinin başında, iCloud arayüzünü taklit ederek Apple ID hesap bilgilerini çalmak bulunuyor. Bu servislere yönlendiren bağlantıların, teknik destek ekiplerinden yollanıyormuş gibi görünen sahte e-postalarla geldiğine dikkat çekiliyor. Bu e-postalardaki uyarı mesajlarında, e-posta içindeki bağlantıya tıklanmazsa kullanıcının hesabının kilitleneceği belirtiliyor. Kullanıcı da panik ile tıklıyor ve gittiği sahte sitede hesap bilgilerini girmeye yönlendiriliyor.

Bir diğer yaygın dolandırıcılık yönteminde ise, bilgisayarın çok ciddi güvenlik tehdidi altında olduğu kullanıcıya söylenmekte. Gelen sahte güvenlik raporunda sorunların birkaç tıklama ve biraz para ile hemen çözüleceği vaat edilmekte. Mac veya Windows olsun, her platformda bu tür dolandırıcılık denemelerine rastlamak mümkün.

Raporda yer alan diğer bulgulardan bazıları aşağıdaki gibi aktarılmış:

  • 2019’un ilk yarısında, Kasperksy çözümleri tarafından korunan Mac bilgisayarlara yönelik tespit edilen tüm kimlik avı saldırılarının sayısı yaklaşık 6 milyon olmuş. 2018’in tamamında ise 7,3 milyon saldırı olduğu rapor edilmekte.
  • Bu saldırıların yüzde 39,95’i kullanıcıların finansal verilerini çalmayı amaçlamış. Bu oran 2018’nın ikinci yarısına göre 10 puan daha yüksek.
  • Bazı bölgelerde saldırıya uğrayan Mac kullanıcı sayısı diğerlerine göre daha yüksek olarak saptanmış: Kullanıcıların yüzde 30,9’unun saldırıya uğradığı Brezilya ilk sırada yer alırken onu yüzde 22,1 ile Hindistan ve yüzde 22 ile Fransa takip etmiş. Türkiye’de ise Mac kullanıcılarının yüzde 15,4’ü saldırılarla karşılaşmış.
  • Mac kullanıcılarını hedef alan en aktif zararlı yazılımlar Shlayer ailesinin sürümleri oldu. Bu yazılımlar Adobe Flash Player güncellemesi şeklinde yayılmayı başardı.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.