btbilgi

Teknoloji giderek bireysel ve kurumsal yaşamın her yanına entegre olurken, firmalar da sistemlerini devamlı şekilde modernize etmek durumundalar. Bunun en çok kullanılan yollarından biri de bulut bilişim çözümleri. Kurumlar sahip oldukları verilere erişmek, analiz etmek ve yönetmek için bulut çözümlerine giderek daha fazla başvuruyorlar. Bulut bilişim içindeki en hızlı gelişen alan ise şu anda çoklu bulut.

Bilişim istihbarat firması Sumo Logic, 2 bin’den fazla müşterisi ile çalışarak, kurumsal teknoloji trendlerini araştıran bir çalışma yayınlamış. Bu araştırmada giderek artan sayıda şirketin eski sistemlerden yenilerine geçtiği ortaya konuluyor. Kurumların en çok tercih ettiği teknolojiler ise çoklu bulut kullanımı, açık kaynak teknolojileri ve Amazon Web Services’in (AWS) bulut tabanlı hizmetleri olarak saptanmış.

Sumo Logic’in ürün pazarlamadan sorumlu başkan yardımcısı Kalyan Ramanathan, birçok şirketin Amazon Web Services ve çoklu bulut platformları arasında seçim yapmakta olduğunu söylüyor. Bu alandaki kurumsal geçişlerin ve kurulumların her sene yüzde 50 oranında artmakta olduğu belirtilmekte. Ramanathan, “Çoklu bulut ve açık kaynak teknolojileri, özellikle de Kubernetes, modern uygulama yığınının geleceğini dramatik biçimde şekillendiriyor” açıklamasını yapmış.

Raporda çoğu işletmenin AWS platformuna özgü bulut tabanlı 150 servisten sadece 15 kadarının kullanıldığını iletiyor. Kuruluşlar bunun sebebi olarak, tüm işlevlerini tek bir platforma kilitlemekten kaçınmayı göstermekte. Amazon Web Services gibi tekil platformlara aşırı güvenme korkusu hala söz konusuyken, raporda AWS Lambda’ya geçişin 2019’da yüzde 36’ya yükseldiği belirtilmekte. Bu rakamın 2017’de yüzde 12 olduğu bilgisi de veriliyor. Tüm katılımcıların yaklaşık üçte biri, yakın zamanda sunucusuz hizmetlere geçmiş olduğunu söylemiş.

Güvenlik, yaşadığımız çağda her türlü kuruluşun en ön plana çıkarttığı konulardan biri haline gelmiş durumda. Rapora göre AWS’ye özgü güvenlik servislerinin ve tehdit istihbarat araçlarının kullanımında çift haneli bir büyüme tespit edildiği yazıyor. Araştırmaya katılan birçok firma siber güvenliğin kendileri için önemli bir endişe kaynağı olduğunu ifade etmekte. Yüzde 50 kadarı bir bulut bazlı tehdit istihbarat servisi kullandığını da eklemiş. Raporda ayrıca Kubernetes’in çoklu bulut ve açık kaynak platformlarında giderek daha popüler hale geldiği ayrıntısı da verilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.