btbilgi

Uluslararası Enerji Ajansı Verilerine göre, 2018’de bir önceki yıla göre 2 milyon artışla sayısı 5,1 milyona ulaşan elektrikli araçlar ülkemizde her geçen gün daha fazla ilgi görüyor. Boğaziçi Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen Türkiye Ulaştırma Sektöründeki Elektrikli Araçların İklim Değişikliği ve Elektrik Talebi Etkileri Projeksiyonu başlıklı araştırma raporuna göre; 2022 yılına kadar ülkemizdeki elektrikli araç sayısının 56 kat artarak 140 bine, şarj istasyonu sayısının ise 35 kat artışla 14 bine ulaşacağı öngörülmekte. İşte burada Brisa ve Eşarj firmalarının iş birliği çok önemli hale gelmekte.

Ülkemizde elektrikli araba pazarının gelişiminde yaygın şarj hizmeti kritik öneme sahip olacak. Bu konuda çözüm sağlamak üzere Brisa ve Eşarj güçlerini birleştirmişler. Yapılan anlaşma ile Brisa bayilerinin dışında, araçlara 360 derece servis ve bakım hizmetleri sunan Otopratik mağazalarında elektrikli araçlar için şarj hizmeti sunulmaya başlanacak.

İlk 3 şarj ünitesi ile İstanbul ve Bursa’daki mağazalarında hizmet veren Brisa, 2019 yılında bu şehirlerde yatırıma devam edeceğini açıklıyor. Aynı zamanda elektrikli araç kullanımının yoğun olduğu İzmir ve Adana gibi şehirlerde de yatırım yaparak, hizmet noktalarının sayısını hızla artırmaya odaklanacak. Şirket ayrıca hızlı araç ve servis bakımı konusunda çalışan mağaza zinciri Otopratik’lerde elektrikli araçlara özel elektrik/elektronik aksam hizmetlerinin eklenmesi için çalışmalara başladığını da duyurmuş durumda.

Eşarj ise Türkiye’nin en geniş ve hızlı elektrikli araç şarj istasyonu ağının işletmecisi konumunda. Firma şu ana kadar 5 milyon dakikanın üzerinde şarj işlemi gerçekleştirdiğini aktarmakta. Her amaca uygun şarj çözümlerini müşterilerine sunarak, kullanıcıların elektrikli araçlarla ilgili daha iyi bir deneyim yaşamalarını hedefleyen Eşarj, halen Türkiye’de elektrikli araç sunan tüm markaların tek iş ortağı. Türkiye genelinde 155 lokasyonda 270 halka açık istasyon ile faaliyet veren firmanın planı, 2020 yılında bu sayıyı 500’e çıkarmak.

Eşarj ve Brisa iş birliğiyle kurulan noktalardaki şarj istasyonlarında ortalama şarj süreleri, araçların kabul ettiği güce göre değişiklik göstermekle birlikte, Tesla ve Renault Zoe araçlar için yaklaşık 35-40 dakikada 100 km menzil sunabilmekte. 1 saatte yüzde 50 (yaklaşık 170 kilometre menzil) şarj gerçekleştirilebildiği bilgisi verilmiş. Brisa ilk aşamada İstanbul’da Beyoğlu Dolapdere’de bulunan Otopratik Arıcıoğlu, Bursa’da bulunan Otopratik Grup Oto noktaları, İstanbul’da Seyrantepe’de Birlas mağazalarında elektrikli araçlar için şarj hizmetini başlatmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.