btbilgi

Sağlık sektöründe otomasyon ve robot teknolojileri hala istenen seviyede değil belki ama sağlam adımlarla robot cerrahlara doğru ilerliyoruz. Yol üzerindeki mihenk taşlarından biri, Hindistan’da gerçekleştirilen ameliyat oldu. Bu operasyonda bir cerrah, 30 kilometre uzaklıkta bir hastanede yatan hastaya robot aracılığı ile kalp ameliyatı yapmayı başardı.

Operasyonda Corindus adlı şirket tarafından üretilen ‘CorPath GRX’ kodlu robot kullanılmış. Ameliyatın kendisi ise hastanın damarlarından birine takılacak stent üzerine. Stentler tıkanan kalp damarlarını açmak için damarın sıkışan yerine yerleştiriliyor. ‘Perkütan koroner girişim’ adı verilen bu ameliyatın, genellikle kan damarlarında birikim oluşan ve kan akışını kısıtlama sonucunda oluşan, ‘ateroskleroz’ denilen bir durumda olan hastalara uygulandığı bilgisi veriliyor.

Ameliyat Hindistan’ın Gujarat eyaletinin en büyük şehri olan Ahmedabad’da bulunan Apex Kalp Enstitüsü’nden Dr. Tejas Patel tarafından gerçekleştirilmiş. ZDNet sitesine açıklama yapan Patel şunları söylüyor: “Bu tıbbi dönüm noktasının bir parçası olduğum için onur duyuyorum. Uzaktan tedavi için telerobotların kullanılması, normalde bazı yerlerde sunulması mümkün olamayacak uzmanlık hizmetlerine erişim sağlamaya yarayacak. Yani büyük miktarda insanın yaşamını etkileme potansiyeline sahip bir teknoloji.”

Bu kalp ameliyatı robot aracılığı ile yapılan ilk operasyon değil. İlk robot destekli cerrahi operasyon 1985 yılında yapılmıştı. ABD Sağlık Araştırmaları ve Kalite Kurumu (Agency for Healthcare Research and Quality), Da Vinci adı verilen robotik cerrahi sistemi ise, 2014 yılından beri 570 bin tıbbi prosedür gerçekleştirildiğini rapor ediyor.

Fakat bu ameliyatın önemi robotun ve cerrahın birbirinden uzaklığında yatıyor. CorPath GRX robotu ile yapılan daha önceki ameliyatların hepsinin kısa mesafede gerçekleştirilmiş olduğuna dikkat çekilmiş. Genelde bu ameliyatlarda cerrah, robottan en fazla birkaç metre uzakta bir robotik kontrol istasyonunda bulunmakta. İstasyon üzerinde cerrahın robotu kontrol etmek için kullandığı kumanda kolları var. Ayrıca istasyon robotun görüğü ve yaptıklarını anlık olarak izlemeyi sağlayan ekranlara da sahip. Bu ameliyatta ise istasyon 30 kilometre uzakta bir yerde monte edilmiş ve robotla arasına yüksek hızlı, kesintisiz bir internet bağlantısı kurulmuş. Ameliyathanede Dr. Patel’e ilave görüntüler veren kameralar takılmış ve bir çift cerrah ameliyathanede tüm operasyon boyunca beklemiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.