btbilgi

Avrupalı uçak üreticisi Airbus havacılık teknolojilerini maksimum kullanan firmalardan biri. Sensörler de bu teknolojilere dahil durumda. Sensörlerin bir uçak gövdesinin dışında bulunacağını düşünebilirsiniz. Uçuşla ilgili fiziksel veri toplamak için ideal cihazlar. Peki ya uçağın içindeki sensörler? Firma Los Angeles’ta düzenlenen bir endüstri konferansında yaptığını sunumda, A350-900 model bir yolcu uçağının içini sensörlerle doldurduğunu ve bu sayede yolcuların yaptığı her şeyi veriye çevirmek istediklerini açıklamış.

Airbus’un kabin içi pazarlamadan sorumlu başkan yardımcısı Ingo Wuggetzer, “Bu bir konsept değil, bir rüya da değil” şeklinde konuşmuş. Bir uçağın içini sensörlerle doldurmadaki amaç, yolcuların uçak içindeki davranışlarını ve tüketimlerini saptayabilmek. Havayolu firmaları böyle bir bilgiye sahip olurlarsa, onlara tasarruf yaparak çok para kazandırabilecek kararları alabilecekler. Ayrıca yolcuların başüstü bagaj bölümlerini ve tuvaletleri nasıl kullandıklarını öğrenerek, buralardaki sorunların üstesinden gelecek çözümler de geliştirilebilir.

Airbus bu sebeple bir A350-900’ü uçan bir laboratuara çevirmiş. Firmanın ‘Flight Lab’ (Uçuş Laboratuvarı) adını verdiği sistem sayesinde toplanan bilgiler hem uçaktaki stokları idare edebilmeleri için kabin ekibiyle, hem de bunları sipariş etmekle görevli havayolu şirketi ile paylaşılmakta. Mesela uçak sensörleri tuvalet kapısının bir uçuşta kaç kez açılıp kapatıldığını takip ediyor. Böylece tuvaletlerin ne sıklıkta kullanıldığını bilmek mümkün. Buna göre de tuvalet kağıdı veya sabun gibi önemli ürünlerin ne zaman uçağa konulması gerektiği daha kesin bilinecek. Tuvalet önlerindeki oluşan sıraların kamera ile izlenmesi de, yolculara tuvalet için yaklaşık bekleme sürelerini bildirmeye yarayabilir. Bu kamera kayıtlarında yolcuların yüzlerinin bulanıklaştırılacağı da, güvenlik açısından endişelenecek yolculara hitap edecek bir çözüm olarak sunulmuş.

Bir başka takip edilecek nokta, yolcuların koltuklarını kaç kere yatırdığı. Bu da havayolu şirketlerine mekanik bakımlara ne zaman ihtiyaç duyacaklarına dair öngörü sağlayabilir denilmekte. Yani havayolu şirketi birdenbire bozuk bir koltuk ve memnuniyetsiz bir yolcu ile uçuşa başlamak zorunda kalmayacak. Başka bir takip noktası, her yolcunun uçuşta hangi gıda ürünlerini ne kadar tükettiğini takip etmek. Bu da havayolu şirketlerinin yiyecek/içecek satın alımları, stok oluşturma veya gıda atığı ile ilgili belirsizlikleri ortadan kaldrmalarını sağlayabilir.

Wuggetzer bu özelliklerin kısa süre içinde tüm uçaklarında devreye sokulmayacağını belirtiyor. Sistem gelecek seneye kadar test aşamasında olacak ve henüz ticari havayolu şirketlerinin kullanımına açık değil. Airbus havayolu şirketlerinin bu türden bir veri toplama servisi için ekstradan ödeme yapmak isteyip istemeyeceklerini bilemediğini söylemiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.