btbilgi

Özel hesapları olan Instagram kullanıcıları için kötü bir haber geliyor. Bu kullanıcıların çok gizli zannettikleri fotoğrafları ve videoları o kadar da gizli değilmiş. BuzzFeed sitesinin yaptığı açıklamaya göre bir web tarayıcısının içinden birkaç tıklama ile herhangi bir takipçinin, özel hesaplardaki görüntü ve videolara ulaşması mümkün. Daha da kötüsü, bunları bilgisayarlarına indirmeleri ve hatta paylaşmaları da söz konusu.

BuzzFeed’in ‘Tech+ News Working Group’ biriminde çeşitli denemeler yapılmış. Buna göre kullanıcılar Google Chrome veya Firefox gibi bir web tarayıcısı kullanarak, Instagram kaynak koduna girip herhangi bir foto veya videosunun linkini (URL) bulabiliyorlar. Internete yüklenmiş herhangi bir içeriğin URL linkini bilen herkes o içeriği görüntüleyebilir. Görüntülemek için insanların Instagram’a kaydolması bile gerekmiyor. İçeriği ortaya çıkartılan özel hesabın sahibi ise, içeriğinin bu yöntemle toplandığını veya paylaşıldığını farketmiyor bile.

İşin biraz rahatlatan kısmı ise, içerik URL’sini bulmak için uğraşan kullanıcının Instagram özel hesabına erişimi olmasının zorunluluğu. Yani herhangi biri girip de özel hesabı kurcalayamıyor. Fakat bir kez bir fotoğraf veya videonun URL’si paylaşıldığı anda, özel hesap sahiplerinin yapabileceği hiç bir şey yok. O yüzden de özel hesap sahiplerinin hesaplarına kimin erişebildiğine çok dikkat etmeleri tavsiye ediliyor. Neyse ki bu içerik çalma işlemi özel hesabı başkalarına açmıyor, sadece içindekileri herkesle paylaşma gerçekleştiriliyor.

Bir diğer can sıkıcı ayrıntı olarak, Instagram Stories (hikayeler) içeriklerinin URL linkleri de izinsiz bulunabiliyor. Bir hikaye sona erdikten veya silindikten sonra bile, sistem bu içeriğin linkini birkaç gün boyunca elinde tutmakta. Bu arada da URL’yi keşfetmek mümkün olabilmekte deniliyor. BuzzFeed’in raporuna göre, benzer bir problem Facebook üzerindeki özel içeriklerde de var. Instagram’ın sahibinin Facebook olduğu düşünülünce, bunun pek de şaşırtıcı olmadığı belirtilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.