btbilgi

Biyoplastik ürünleri perakende sektöründe kendilerine giderek daha fazla yer buluyor. Günümüzde tüketici hassasiyetlerini ve çevre ile ilgili endişelerini gidermeye çalışan markalar, bu türden çözümleri kullanmaya başlıyor. Geçtiğimiz senelerde gördüğümüz tek kullanımlık plastik ürünlerin yasaklanması düzenlemeleri, alternatif materyallerden imal edilen günlük tüketim ürünleri gibi örnekler hep bu trendin sonuçları. Şimdi de karşımızda bir yandan portakal sıkıp potakal suyu hazırlayan, bir yandan da atık kabukları anında işleme sokup bardak yapabilen bir yenilik var.

Bitki özlerini ve atık gıdaları biyoplastiğe dönüştürme fikri yeni değil. Fakat bu süreç genelde atıkların toplanıp bir tesise götürülmesini ve burada çeşitli işlemlerden sonra biyoplastik ürünlerinin imal edilmesini içermekte. ‘Feel the Peel’ ismi ile lanse edilen cihaz ise bu üretim sürecini direk tüketim alanına getiriyor. İtalyan tasarım firması Carlo Ratti Associati (CRA) ile küresel enerji şirketi Eni’nin ortak çalışması sonucunda geliştirilen cihaz 3 metre yükseliğinde, tepesinde 1.500 portakal bulunan ve altında da motorlu bir portakal sıkacağı olan dev bir enstelasyon.

Müşteriler gelip portakal suyu sipariş ettiğinde portakallar kubbedeki raylardan aşağı yuvarlanıyor. Her bir portakal otomatik şekilde kesiliyor ve meyve suyu elde etmek için sıkılıyor. Sıkmadan sonra kalan kabuklar ise alt kısımdaki depo bölmesine düşüyor. Depoda yeterince kabuk biriktiğinde, makinenin içindeki bir diğer birim harekete geçiyor. Burada kabuklar kurutuluyor, toz haline gelene kadar öğütülüyor ve biyoplastik polilaktik asit (PLA) ile karıştırılıyor. PLA’nın üç boyutlu yazıcılarda kullanılan ana üretim materyali olduğunu zaten biliyoruz.

Elde edilen karışım ısıtıldıktan ve eritildikten sonra, makinenin içinde filament formuna getiriliyor. Bu filament ile de, makinenin içinde entegre bulunan 3D yazıcıda bir bardak basılıyor. Bardaklar da portakal suyu servisinde kullanılmakta. Müşteriler meyve suyunu içtikten sonra bardakları geri dönüşüm bölmesine atıyorlar. Böylece üretilen bardaklar tekrar üretim döngüsüne katılıyor.

CRA stüdyosu bu makineyi gelecek birkaç ay boyunca İtalya’nın çeşitli yerlerinde halka tanıtacakmış. Firmanın kurucu ortağı Carlo Ratti projeyle ilgili şunları aktarmakmış: “Eni ile birlikte portakalları nasıl dönüştürebileceğimizi anlamamıza yardımcı olacak bir makine geliştirdik. Bu sayede portakallar meyve suyunun ötesinde bir sürdürülebilirlik döngüsüne dahil oluyorlar. Feel the Peel’ın bir sonraki versiyonunda ise portakal kabuklarından baskı kumaşı üretip, bunu kıyafetlerde kullanabiliriz diye düşünüyoruz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.