btbilgi

Uluslararası danışmanlık, vergi ve denetim firması KPMG’nin yılda iki kez hazırladığı ‘Pulse of Fintech’ araştırmasının ilk 2019 raporu yayımlandı. Rapora göre 2019’un ilk yarısında küresel fintech yatırımları azalmış durumda. Yatırımlar bu dönemde ABD, Kanada ve Latin Amerika’da güçlü seyrederken Asya’da sert düşüş göstermiş. Fakat yılın ikinci yarısında, toplamda 80 milyar doları aşan büyük birleşmeler ve satın alma anlaşmaları gelmesi söz konusu.

Raporda özellikle ele alınan konular şöyle sıralanmış:

 • 2018’de 120 milyar doları bulan küresel fintech yatırımları 2019’un ortalarına gelirken toplam 962 anlaşmayla sadece 37,9 milyar dolar seviyesinde kaldı.
 • Buna karşın yakın gelecekte tamamlanması beklenen büyük birleşme ve satın alma anlaşmalarının bu düşüşü sonlandıracağı öngörülüyor.
 • 2019’un ilk yarısında 6,9 milyar dolarlık Dun & Bradstreet (ABD) satışı, 6 milyar dolarlık Concardis (Almanya) satışı ve 1,3 milyar dolarlık eFront (Fransa) satışı en büyük birleşme & satın alma anlaşmaları olarak kayıtlara geçti.
 • Fidelity’nin Worldplay’i (43 milyar dolar), Fiserv’ün ise First Data’yı (22 milyar dolar) satın alacağını açıklaması, Global Payments’ın da Total System Services ile (21,5 milyar dolar) birleşeceğini duyurması, fintech yatırımlarının 2019’un ikinci yarısında yükselişe geçmesini sağlayacak işlemler olarak görülüyor.
 • 2018’de 25,3 milyar dolar civarında gerçekleşen kurumsal girişim sermayesi yatırımları 2019’un ilk yarısında 4,75 milyar dolara kadar gerilemiş durumda. Bunda kurumsal firmaların büyük anlaşmalara bir süre ara vermesinin etkisi olduğu düşünülüyor.

Raporda kriptoparalar ile ilgili de şu bilgilere yer verilmiş:

 • Blokzinciri ve kriptopara sektörlerine yönelik yatırımlar 2019’un ilk yarısında gözle görülür bir düşüş yaşadı.
 • 2018’de toplam 586 anlaşmada 5 milyar dolarlık yatırım sağlanırken, 2019’un ilk 6 ayında bu rakam 171 anlaşmada 1 milyar dolara kadar geriledi.
 • Aynı dönemde insurtech yatırımları da 1,1 milyar dolara düştü. 2018’de bu alanda gerçekleşen yatırımların toplamı 7,6 milyar dolar seviyelerindeydi.

KPMG fintech sektörünün 2019 ilk yarı raporuna dair ek olarak şu bilgileri veriyor:

 • Açık bankacılık da tıpkı makine öğrenimi ve yapay zeka teknolojilerinde olduğu gibi fintech yatırımları açısından önemli fırsat sunuyor.
 • Wealthtech ve proptech gibi sektörlerde büyüme gözlemlenmekte.
 • Büyük teknoloji firmaları ‘derin’ müşteri verilerinden yola çıkarak, finansal hizmetler alanında daha fazla büyümenin yollarını aramaktalar.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.