btbilgi

2019 sonu ve 2020 yılı itibarı ile, Netflix ve benzeri üyelikli streaming video izleme servisleri ciddi rakiplerle karşı karşıya kalacaklar. Disney’in bu sene sonunda yayına başlayacak olan Disney+ hizmeti, bunların arasında en iddialı olanı. Çünkü içinde tüm Disney film/dizi katalogu, tüm Marvel film/dizileri ve 20th Century Fox filmleri olacak. Onu Apple’ın kendi streaming video servisi olan Apple TV+ takip edecek. Sırada daha HBO Max, NBCUniversal ve AT&T TV Now servisleri var.

Bu yeni servislerin çoğu önce ABD pazarına açılacak ve ardından kademeli olarak batılı ülkelere yayılacaklar. Bunların hepsinin aynı kullanıcılara hitap edeceğini düşünürsek, acaba tüketiciler yeni platformlara nasıl bakıyor? Her ay streaming video hizmetine belli bir bütçe ayırmayı planlayan üyelerin parasını cebinden kim alabilecek? Netflix halen hakim olduğu tahtını isteksizce bırakmak zorunda mı kalacak?

PCMag dergisi bu tür hizmetleri kullanan 1.000’den fazla tüketici ile bir araştırma gerçekleştirmiş. Abonelik ve içerik tercihleri, görüntüleme alışkanlıkları ve daha fazlası hakkında bilgi toplanan araştırmanın raporu hiç de heyecan verici değil. Rapora bakılırsa, şu anda streaming video servislerini kullanan tüketicilerin yüzde 75’i yeni gelecek markalardan herhangi birine abone olmayı planlamıyor.

İzleyiciler yeni streaming video servislerine sıcak bakmıyor
Kaynak: PCMag

Yapılan çalışmada tüketicilerin yüzde 14’ü Disney+ servisine abone olmayı planlıyormuş. Bu oran bahsedilen tüm yeni servisler içinde en yüksek orana sahip olanı. Bu platformda tüm Star Wars film ve dizileri, Marvel ürünleri, Pixar’ın, National Geographic’in ve tonla başka kanalın kataloğunu bulmak mümkün olacak. Onu yüzde 5 katılımcı ilgi oranı ile Apple TV+ ve HBO Max takip ediyor. AT&T TV Now yüzde 3 oranında ilgi görüyor ve NBCUniversal ise sadece yüzde 2’de. PCMag raporunda, katılımcıların aynı anda birden fazla yeni platforma abone olmayı planlamaları yüzünden, ortaya çıkan rakamın doğal olarak yüzde 100’ü aşıyor olduğu notu var.

Asıl büyük oran olan yüzde 75’e gelince, asıl ilginç kısım burası. Çünkü Netflix abonelerinin yüzde 75,3’ü, Amazon abonelerinin yüzde 73,4’ü, Hulu abonelerinin yüzde 76,3’ü, HBO Now abonelerinin yüzde 63,6’sı ve CBS All Access abonelerinin yüzde 74,6’sı herhangi bir yeni hizmete abone olmak istemiyor. Fakat belki bu tüketicilerin fikri yeni platformların içerik listelerini görünce değişir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.