btbilgi

Bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar, çocuk ve gençler için artık vazgeçilmez durumda. Bu kesim de dijital hayata neredeyse büyükler kadar dahil olmuş. İngiltere merkezli ‘Çocuklara Yönelik Zorbalığı Önleme Ulusal Birliği‘nin (National Society for the Prevention of Cruelty to Children – NSPCC) araştırmasına göre çocukların internetle etkileşimi hayli üst düzeye çıkmış durumda. Rapora göre internetteki her üç kişiden biri çocuk.

Antivirüs ve internet güvenliği kuruluşu Eset, tam da okullar açılmaktayken çocuk kullanıcıların internet üzerindeki risklerden korunması için alınabilecek bazı önlemleri şöyle paylaşmış:

Hesap şifrelerine dikkat

Bütün hesaplarızda farklı ve güçlü parolalar kullanıldığından emin olun. Çocukların SMS, mail ve bunun gibi yollarla gelen linklere tıklamamalarını ve şüpheli sitelere parola vermemelerini sağlayın.

Başı boş akıllı telefonlar

Çocukların halka açık yerlerde tablet veya akıllı telefonları başı boş bırakmamalarına dikkat edin. Cihazların içinde ne olduğunu açıkça belli etmeyen çantalarda taşınması ve araçların dışarıdan görünen bölümlerinde bırakılmaması öneriliyor.

Siber saldırılar

Oltalama uygulamaları ve fidye yazılımları, mobil cihazlar üzerinde de oldukça yaygın bir hale geldi. Dijital dünyada zararlı yazılım sayısı 1 milyar adete yaklaşmak üzere. Bu nedenle tüm dijital cihazları proaktif ve güncel bir internet güvenliği yazılımı ile koruyun.

Herkese açık bedava internet

Herkese açık Wi-Fi ağlarında hiç bir zaman kiminle aynı ağı paylaştığınızdan emin olamazsınız. Bu nedenle çocukların özellikle okul ya da cafe gibi yerlerde internet kullanırken çok dikkatli olmaları gereklidir. Bu gibi ağlara bağlıyken sosyal medya hesaplarına girmek veya finansal işlemler yapmak tehlikeli olabilir. Gerekirse VPN yazılımı kullanılmalı.

Kayıp ve çalıntı cihaz

Kayıp ve çalıntı durumlarında cihazları takip edebilmek için, tablet ve akıllı telefonlara takip uygulaması yüklenebilir. Cihazlardaki dosyaların şifrelenmesi de tavsiye ediliyor. Böylece birileri bilgisayara veya mobil cihazlara erişmiş olsa bile bilgi toplaması mümkün olmayacaktır.

USB depolama

Ders notlarının kaydedildiği ve paylaşıldığı taşınabilir bellekler, korunmayan pek çok sisteme girip çıktığı için virüslerin yayılmasına neden olabiliyorlar. Okul zamanı çok kullanıldıkları için USB’leri güncel bir virüs tarayıcı ile taratmak faydalı olur. Daha da iyisi, USB cihazı bilgisayara takıldığı anda tarayacak bir güvenlik yazılımı yüklemek olacaktır.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.