btbilgi

Otonom araçlar dünya çapında yapılan yol testleri ile hızla gerçekleşmeye yaklaşıyor. Fakat hala hem hükümetler hem de tüketiciler bu araçların insan şoförlerden daha iyi olacağına dair şüpheler taşımaktalar. O yüzden de otomotiv ve teknoloji firmaları kendi kendine sürüş sistemlerini daha da geliştirerek bu alandaki endişeleri ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Bosch’un geliştirdiği MPC3 video kamera da otonom araçlardaki güvenilirlik problemlerini gidermek için sağlam bir adım.

Bosch resmi açıklamasında otonom sürüşün, bir otomobilin direksiyonundaki insanın kademeli olarak teknolojiyle yer değiştirmesinden daha fazlası anlamına geldiğine değinmiş. Bosch Yönetim Kurulu Üyesi Harald Kröger konuyla ilgili olarak, “Otomobilleri, insanlardan daha iyi sürücüler haline getirmek ve böylece yollardaki emniyeti artırmak istiyoruz” diyor.

Bunu gerçekleştirebilmek için, otonom araçların çevresinde neler olduğunu tam olarak ve her an bilmesi gerekli. Akıllı arabalar ancak çevredeki her şeye tam haim olarak, doğru ve emniyetli bir sürüş stratejisi seçebiliyorlar. Çevrenin algılanması için de otonom araçlarda ultrason, radar, lazer haritalandırma ve video gibi çeşitli teknolojiler beraberce kullanılmakta. Yapı ve işlev söz konusu olduğunda, video kameralar insan gözüne en yakın nesneler. Bosch’un yeni MPC3 kamerası bu sebeple otonom sürüş için büyük önem taşıyor.

Bosch MPC3 kamera ile otonom araçlar daha güvenilir

Sürücü destek sistemine, otomatik acil fren sistemlerine ve otonom sürüş özelliğine sahip olan otomobiller çevrelerindeki tüm nesneleri görebilmeli. Ayrıca çevresinde saptadıkları bir nesnenin sürüş stratejisiyle ilgili olup olmadığını anında algılamaları gerekli. Böylece gidilen hızda o nesneyle ilgili reaksiyonlarının ne olacağını belirleyebilirler. Araç o anda fren yapmak, direksiyonu kırmak veya bir aksiyon almadan yoluna devam mı etmek gibi hayati kararları anında verebilmeli.

MPC3 mono video kameranın bu gibi kararları alacak şekilde optimize edildiği bilgisi verilmiş. İnsanlar için bakmak ve gözlerimizin gördüğünü algılamak farklı şeyler. Görsel algı insan bedeninin zayıf yönlerinden biri. Bosch birçok sürücünün doğru yöne bakmalarına rağmen diğer tarafı fark edemedikleri için kaza yaptıklarına dikkat çekiyor. Karayollarında meydana gelen çarpışmaların yüzde 50’sinin bu durumla ilişkili olduğu tahmin edilmekteymiş.

Kamera yapay zeka aracılığı ile nesne tanıma özelliği ile ön plana çıkıyor. Bosch mühendisleri kameraya, yol işaretlerinin bulunmadığı durumlarda bile yolun kenarının geçilebilir olup olmadığını güvenilir bir şekilde algılamayı öğretmişler. Kameranın kullandığı yapay zeka, Japon Renesas şirketi tarafından üretilen V3H yongasına entegre edilmiş. Kamera trafik işaretlerinin tanınmasını da kolaylaştırmakta. Trafik işaretleri üzerindeki yazıları ve sayıları güvenilir bir şekilde okuyan ve bu bilgileri gösterge paneli ekranında sürücüye sunan optik karakter tanıma özelliğine sahip. Kameranın 2019 yılı sonuna kadar piyasada olması planlanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.