btbilgi

Elektrikli araç devriminin size kadar gelmesini beklemek zorunda değilsiniz. Ayrıca bunun için çok para harcamaya da gerek yok. Hemen şimdi ve kolayca bu akıma katılmanın bir yolu var. O da elektrikli bisiklete geçmek. O da pahalı derseniz, size Swytch çözümünü önereceğiz. Londra kökenli bir startup olan Swytch sunduğu batarya ve bisiklet tekerleği kombinasyonu ürünü ile elinizin altındaki herhangi bir bisikleti elektrikliye çevirmenizi sağlıyor.

Ürünün kurulumu ve kullanımı çok kolay. Swytch’in farklı çaplarda üretilen özel bisiklet tekerleği merkezinde bir elektrik motoru bulunduruyor. Bu tekerleği evinizdeki bisikletin ön tekeri ile değiştiriyorsunuz. Batarya paketini ise bisikletin gidonunun ortasına monte edilen bağlantı aparatına yerleştiriyorsunuz. Ek olarak pedala bastığınızda bunu algılayacak bir sensör diski takmanız lazım. Finalde tek yapmanız gereken batarya paketini tekerlek motoruna bağlayan kabloyu ve pedal sensörü kablosunu takmak. Artık elinizde bir elektrikli bisiklet var. Elektrikli motoru çalıştırmak için butona bile ihtiyaç yok, cihaz pedala bastığınız anda otomatik şekilde sürüş desteği vermeye başlıyor.

Firmanın verdiği bilgiye göre bir bisiklet yapmak için ortalama 200 kilogram karbondioksit emisyonu üretilmekte. Standart bir elektrikli bisiklet üretimi sürecinde ise atmosfere 400 kilogram karbondioksit salınmakta. Bir Swych kitinin üretiminde ise 40 kilogramdan daha az karbondioksit oluşmaktaymış. Bu da yeni bir elektrikli bisiklet üretmekten 10 kat daha çevreye saygılı bir çözüm anlamına geliyor. Firma dünya üzerinde 1 milyar kadar bisiklet olduğunu ve Swytch’in bunların yüzde 99 kadarı ile uyumlu olduğu da aktarılmış.

2017 yılında ilk nesil dönüşüm kitlerini bir IndieGoGo kitlesel fonlama kampanyası ile herkese açan firma, 1.000 önsipariş toplamış ve 500 bin doların üzerinde bütçe elde ederek seri üretime başlamış. Halen resmi web sitesinde bulunabilen ilk nesil kitin 40 kilometre ve 80 kilometre menzil sunan iki modeli var. Dönüşümü tamamlamak için gereken elektrik motorlu tekerlek ise 26 inç, 28 inç veya özel üretim boyutlarda satın alınabiliyor. Firma şimdi ikinci nesil ürünü satışa çıkartmaya hazırlanmakta. Yeni Swytch’in batarya paketi yüzde 50 daha hafif ve yüzde 70 daha küçük olacakmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.