btbilgi

Dünyanın en büyük teknoloji fuarlarından olan IFA 2019’a katılan Qualcomm, ses teknolojisi endüstrisini yöneten trendler ile ilgili bir rapor yayımladı. Sektördeki gelişen talepler ve yeni anlayışları aktaran ‘2019 State of Play’ raporu 6 bin akıllı telefon kullanıcısının fikirlerini bir araya topluyor. Çalışmaya ABD, Birleşik Krallık, Çin, Japonya, Hindistan ve Almanya’dan 16-64 yaş aralığında kullanıcılar katılmış. Qualcomm’un raporuna göre pek çok tüketici yeni nesil, daha akıllı, nereye ne zaman giderlerse gitsinler keyfini çıkarmak istedikleri kaliteli müzik deneyimi verecek ürünler için daha fazla para ödemeyi göze alabiliyor.

Raporda toplanan önemli bulgular şu şekilde özetlenmiş:

  • Küresel tüketicilerin yüzde 65’i için ses ürünü satın almaya sevk eden ilk sıradaki unsur ses kalitesi. Kulaklık müşterilerinin yüzde 63’ü yüksek çözünürlüklü ses kalitesinin önemli olduğunu söylemiş. Akıllı hoparlör müşterilerinin yüzde 64’ü ise satın alma kararlarının en önemli kısmını ses kalitesinin oluşturduğunu söylemekte. Soundbar ve ev sinema sistemi müşterilerinin yüzde 78’i üstün ses kalitesinin önemli olduğunu aktarmış.
  • Rapora göre tüketicilerin yüzde 61’i için artırılmış pil ömrü, satın alma sebeplerinin başında yer alıyor. Bu oranın 2018’de yüzde 47 olduğu ifade edilmekte. Bu belirgin artışın, kullanıcıların hareket ederken müzik deneyimi yaşamaya rahatça olanak veren kablosuz ürünleri tercih etme eğilimlerini yansıttığı belirtilmiş.
  • Katılanlanların yüzde 30’undan fazlası kablosuz ses cihazlarını oyun oynarken kullanıyor.
  • Katılımcıların yüzde 52’si bir sonraki telefonlarıyla beraber, yanında Bluetooth kablosuz kulaklık tercih edeceklerini söylemişler.
  • Tüketicilerin yüzde 35’i halihazırda bir akıllı hoparlör ya da akıllı soundbar’a sahip. Yüzde 23’ü gelecek bir sene içinde bir tane almayı düşünüyor. Buna ek olarak, tüketicilerin yüzde 78’i istedikleri özellikleri destekleyen bir akıllı ya da kablosuz hoparlör için daha fazla para ödemeye hazır olduğunu açıklamış.
  • Kablosuz kulaklık kullananların yüzde 60’ı kulaklıklarını gürültülü yerlerde kullanıyor. Yüzde 63’ü ise kulaklıklarda Active Noise Cancellation (ANC) yani aktif gürültü önleme özelliğini önemsiyor.
  • Soundbar alanların yüzde 67’si, başka cihazlara ses aktarma becerisinin sorunsuzca ve gecikme olmadan (düşük gecikmeli) gerçekleşmesinin önemli olduğunu söylemiş.
  • Kullanıcıların yüzde 73’ü taşınabilir/kablosuz hoparlörlerinin çok yüksek seviyede, bozulma olmadan ya da ses kalitesinde kayıp yaşanmadan müzik dinletebilmesini bekliyor.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.