btbilgi

Mini kamera GoPro piyasaya çıktığından beri dünya çapında epey popüler hale geldi. Devamlı geliştirilen ve özellikleri artırılan bu seri, aksiyon meraklılarının her daim başvurduğu bir cihaz. Küçük boyutu onu her yere taşımak için ideal yapıyor. Fakat bu kameraların zayıf olduğu bir yer var. O da elde çekimler ve aksesuarlarının azlığı. Bir YouTuber bu durumdan sıkılmış ve GoPro kameralar ile kullanlabilecek, onlara yepyeni beceriler ekleyen Asokee isimli aksesuarı meydana getirmiş.

GoPro kameraların eksiklerinden şikayet edenleri dinleyen Mattia Ciucciarelli, Asokee’yi tasarlamaya karar vermiş. Her ne kadar piyasada tonla üçüncü parti GoPro aksesuarı olsa da, bunların çoğu GoPro kameraları biryerlere takmak veya birşeylere sabitlemek için üretilmiş durumda. Asokee ise GoPro kameraların ek filtreler ve mikrofonlardan faydalanmasını sağlıyor. Cihazın kasası normal GoPro gövdesine göre daha iyi bir kavrama sağlarken, aynı zamanda kontrollere ve şarj portuna kolay erişim de veriyor.

Asokee’nin içine mikrofon adaptörü zaten yerleştirilmiş durumda. Ayrıca üst kısmındaki yuvaya harici mikrofon takılabiliyor. Mikrofonun kablosuz kasanın alt kısmındaki porta giriyor. Kasanın altında ayrıca tripod veya benzer aksesuarlar takmak için standart bir yuva da bulunmakta. Kasanın önünde ise polarize filtreler ve 52mm filtreler monte etmnek için bir yuva var. Son olarak da DSLR benzeri bir boyun askısının mevcut olduğu bilgisi verilmiş.

Geri dönüştürülmüş plastikten ve alüminyumdan imal edilmiş Asokee kasası su geçirmiyor. Fakat bir yandan da ön ve arka ekranları da kapatmıyor. Ek olarak kasa sayesinde GoPro kontrolleri de ulaşılabilir olmakta. Tasarımcısı Ciucciarelli, kasanın üzerindeki büyük düğmelerin kontrolleri basitleştirdiğini ve özellikle seçeneklerde gezinmeyi normal GoPro’dan daha kolay hale getirdiğini ifade etmiş.

GoPro Hero5, Hero6 ve Hero7 modelleri ile uyumlu olan Asokee, bir Kickstarter kitlesel fonlama kampanyası ile destek topluyor. Buradan alınan önsiparişler sayesinde seri üretime girebilecek. Kampanya boyunca 45 dolardan başlayan fiyatlarla sipariş verilebilmekte. Ekstra aksesuarlar ise ek ödemeler ile alınabiliyor. Cihazın ilk örneklerinin 2019’un Aralık ayı başında kampanya katılımcılarına yollanacağı bilgisi verilmekte. Piyasaya ise 2020’de sürülmesi planlanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.