btbilgi

Norveç kökenli tasarım stüdyosu Snøhetta yarattığı sıradışı mimari örnekleri ile iyi bilinen markalardan biri. Son projeleri olan ‘Powerhouse Brattørkaia’ ise, dünyadaki en kuzeyinde bulunan bir pozitif-enerji bina. Binanın ‘güç santrali’ olarak isimlendirilmesinin sebebi ise, tükettiğinin ortalama iki katından fazla elektrik üretiyor olması. Sürdürülebilirlik merkeze alınarak tasarlanan bina, bu müthiş özelliğine birçok yenilikçi teknolojiyi bir arada barındırarak sahip olmuş.

Snøhetta’nın kurucusu Kjetil Trædal Thorsen, “Enerji-pozitif binalar geleceğin binalarıdır. Tasarım endüstrisinin asıl mantığı ‘biçim işlevi takip eder’ değil, ‘biçim çevreyi takip eder’ olmalıdır. Yani günümüzün tasarım yaklaşımları önce çevresel sıkıntılara odaklanmalı ve ayakizimizi azaltmalı. Tasarım da bu yaklaşımı takip etmeli” diyor. Bu mantıkla inşa edilen Powerhouse Brattørkaia projesi, Norveç’in Trondheim şehri için bir enerji üretim tesisi gibi işlev görecek. Çünkü bina ürettiği temiz elektriği yerel bir mikro şebeke üzerinden komşu binalar, elektrikli otobüsler, elektrikli arabalar ve teknelerle paylaşacak.

Kuzeyin en enerji-pozitif binası: Powerhouse BrattørkaiaTrondheim limanına bakan yapı aynı zamanda yerel demiryolu ağına da bağlı. Giriş katında bir kafe ve ziyaretçi merkezi var. Bunlar aracılığı ile gelenlere sürdürülebilirlik stratejileri hakkında bilgiler aktarılmakta. Binanın üst katları ise ofis alanlarına ev sahipliği yapıyor. Asimetrik tasarlanmış binanın tam merkezinde bulunan avlu, binanın iç bölümlerine doğal ışık getirmek, enerji tüketimini azaltmak ve daha rahat bir çalışma ortamı sağlamak amacı gütmekte.

Kuzeyin en enerji-pozitif binası: Powerhouse Brattørkaia

Verilen bilgiye göre bu tasarımda üç ana amaç ön plana alınmış. Birincisi yapı tarafından üretilen yenilenebilir enerji miktarını en üst seviyeye çıkartmak. İkincisi yapının harcadığı günlük elektriği en aza indirmek. Üçüncüsü ise içinde oturanlar ve ziyaretçiler için çekici alanlar meydana getirmek. Binanın beşgen tavanı ve cephenin üst kısmı, enerji toplamak için yaklaşık 3 bin metrekare alana yayılan güneş panelleri ile kaplanmış. Bu paneller sayesinde bir yıl boyunca, yaklaşık 500 bin kW/saatlik temiz enerji üretebiliyor.

Aydınlatmada enerji kullanımını azaltmak için ise ‘sıvı ışık’ olarak adlandırılan bir konsept devreye sokulmuş. Burada yapay ışık binadaki doğal ışığın hareketine göre yumuşak bir şekilde azalıp çoğalabiliyor. Merkez avludan alınan ışık ile bu teknik birleştirilince, Powerhouse Brattørkaia benzer büyüklükteki ticari yapıların tükettiği enerjinin sadece yarısını harcar hale geliyor.

Kuzeyin en enerji-pozitif binası: Powerhouse Brattørkaia

Binanın enerji-pozitif hale gelebilmesi için başka yöntemler de kullanılmış. Bunların arasında özel yalıtım ürünleri, ısıtma ihtiyacını azaltmak için hava akımı çözümleri kurulması, deniz suyunun ısıtma ve soğutma işlemlerinde değerlendirilmesi ve her yerde enerji tasarruflu elektrikli aletlerin bulunması sayılabilir. Bina harcadığının ötesindeki elektriği ise binanın temeline inşa edilmiş batarya sistemi ile depolamakta. Böylece yaz aylarında oluşan fazla enerji, gün ışığının minimumda olduğu kış aylarında değerlendirilebiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.