btbilgi

Yeni ebeveynler için bebek arabası satın almak önemli bir dönüm noktası. Bebeklerinin hayatlarının birkaç yılını içinde geçireceği bu araçların seçimi kolay değil. Bosch’un yaşları 0 ile 4 arasında değişen çocuk sahibi ve çocuk bekleyen ebeveynler ile gerçekleştirdiği temsili araştırmanın sonucuna göre, bir puset satın alırken on ebeveynden dokuzu için en önemli kriterler konfor ve güvenlik. Bunu gözden geçiren Bosch, akıllı elektrikli itiş sistemlerindeki deneyimini bebek arabalarına taşımış.

Bosch’un geliştirdiği elektrikli bebek arabası sistemi, arabayı itmek için destek ve otomatik fren fonksiyonuna sahip. Araçta ayrıca alarm ve çeşitli yüksek teknoloji sensörleri mevcut. Yapılan testlerde otomatik frenlerin ne kadar etkili olduğu ölçülmüş. Puset rüzgar tünelinde konulmuş ve Beaufort ölçeğinde yedi olarak ölçülen rüzgarın saatte 60 kilometre hızla arabaya çarpması sağlanmış. Pusetin tepeliği sert bir şekilde sallanmış ama kendisi yerinden bile oynamamış.

İlk elektrikli bebek arabası sistemi Bosch’un ürünü

Sistemin itiş ünitesi arka aksta iki adet düşük gürültüye sahip elektrikli motor, bir Bluetooth modülü ve bir akıllı sensör sisteminden oluşuyor. Aynı zamanda akıllı telefonlarda da kullanılan sensörler, üzerinde gittiği yolun yüzeyini değerlendirirken pusetin hızı ve hızlanması gibi faktörleri ölçüyor. Algoritmalar kullanarak bir saniyeden daha kısa bir sürede anne veya babanın ne yapmak istediğini hesaplayabiliyorlar. Yokuş yukarı bir yolda aynı bir elektrikli bisiklette olduğu gibi, motorlar puseti itmeye otomatik olarak yardımcı oluyor. Yokuş aşağı giderken ise fren yapmayı destekliyorlar. Ebeveynler puseti serbest bıraktığında, motor freni pusetin kontrolsüz bir şekilde uzaklaşmasını engelliyor ve elektromekanik kilit el frenini etkinleştiriyor.

Bosch’un en yüksek teknik standartları kullanıcı dostu operasyonla bir araya getirmeye yönelik tipik yaklaşımına paralel olarak, e-bebek arabasının itme sapında ek düğmeler veya butonlar bulunması gerekmiyor. Elektrikli destek, konfor ve güvenliği artırmanın yanı sıra pusetin ergonomisini de iyileştiriyor. Yapılan kullanıcı testlerinde; puseti yokuş yukarı, inişli çıkışlı yerlerde veya rüzgara karşı itmek için daha az çaba gerektiği için e-bebek arabası sisteminin ebeveynlerin duruşunu harika bir şekilde düzelttiği görüldü. Bu arada, kendinden frenli elektrikli itiş sistemi, yokuş aşağı giderken sırta verilen yükü azaltıyor. Sistemin yönlendirme desteği de tek elle itiş sırasında gözle görülür faydalar sağlıyor ve dönüşlerin daha kolay yapılmasına imkân veriyor. Yandan eğimli bir yolda gidilirken, itiş sistemi pusetin yolda kalmasına yardımcı oluyor. Sonuç olarak ebeveynler genellikle bir elleriyle çocuğun diğer kardeşini tutarken, diğer elleriyle de arabayı itiyor.

İlk elektrikli bebek arabası sistemi Bosch’un ürünü

Kullanıcılar, Android ve iOS işletim sistemleri için mevcut olan akıllı telefon uygulamasını kullanarak, üç elektrikli asistan seviyesi arasında seçim yapabiliyor. Uygulama, Bluetooth aracılığıyla bebek arabası ile iletişim kuruyor. Ayrıca, çıkartılabilir bataryanın şarj seviyesini gösteriyor ve şarj sona ermeden yeterli bir süre önce kullanıcıları uyarıyor. Pusetin hafif 18 volt lityum iyon bataryası kilitlenebilir bir bölme içerisinde yer alıyor. Bu bataryanın, kablosuz tornavidalar gibi standart Bosch elektrikli el aletlerinde kullanılanlarla aynı olması, diğer cihazların bataryasının pusete güç vermek için kullanılabilmesine imkan sağlıyor. Yaklaşık iki buçuk saatlik şarj süresi ile tamamen şarj olan batarya, seçili olan asistan seviyesine ve pusetin ağırlığına bağlı olarak 15 kilometreye kadar menzile sahip. Ebeveynler aynı zamanda, sistemin USB portunu kullanarak akıllı telefonlarını şarj edebiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.