btbilgi

Siber suçluların yaptıkları yasadışı operasyonlar bazen çok zaman sonra farkedilebiliyor. Eğer çok beceriklilerse, girdikleri sunucular ve sistemlerde iz bırakmadan birçok şey yapabiliyorlar. Herhalde buna en iyi örnek Avustralya Ulusal Üniversitesi’nin başına gelen siber hırsızlık vakası olsa gerek. Suçlular bu üniversiteden 19 yıl boyunca veri çalmışlar.

Antivirüs ve internet güvenliği kuruluşu Eset’in verdiği bilgiye bakılırsa, bu olay Avustralya Ulusal Üniversitesi’nin (ANU) 2018’den beri yaşadığı ikinci büyük veri sızıntısı. Ancak sızıntının bu denli uzun yıllardır devam ettiğinin yeni anlaşılması farkedilmesi herkesi şaşırtmış. Eset yıllar boyu çalınan bilgilerin tahminen 200 bin kişiyi kapsadığını aktarıyor. Çalışan bilgiler arasında isim, adres, telefon numaraları, banka hesap dökümleri ve pasaport bilgileri gibi önemli kişisel veriler bulunmaktaymış. Kredi kartı bilgileri, hastane kayıtları, araştırma verileri ve fikri mülkiyet bilgileri gibi başka şeylere ise erişilemediği ortaya çıkartılmış.

ANU yetkilileri, Avustralya devlet güvenlik ajansları ve güvenlik uzmanlarıyla birlikte araştırmalara devam etmekte. Okulun Rektör Yardımcısı Brian Schmidt vakayı resmen onaylamış: “Çalışanların, öğrencilerin ve misafirlerin kişisel bilgilerini kapsayan ve 19 yıl öncesine kadar uzanan oldukça büyük miktarlarda kişisel veriye, yetkisiz kişiler tarafından erişildiğine inanıyoruz”.

Schmidt veri sızıntısının 2019’un Mayıs ayında keşfedildiğini belirtmekte. Fakat bu dirayetli siber hırsızlık vakasının ardındaki suçlularla ilgili henüz bir ipucuna rastlanmamış. Bununla birlikte sızıntının karmaşık bir operasyon olduğu da belirtilmiş. İşin kötüsü, üniversitenin sistemleri 2019’un Temmuz ayında da ciddi bir saldırıya uğramış. Geçen seneki olayın hemen ardından, verilerini daha iyi koruyabilmek adına üniversitenin altyapısında bir dizi güvenlik iyileştirmesi yapılmış. Bu sayede bu seneki olay keşfedilebilmiş.

Üniversite yönetiminin, sızıntıdan etkilenen kişiler için bir rehber hazırladığı bilgisi veriliyor. Bu rehberdeki tavsiyeler şu şekilde özetlenmekte: ANU parolanızı değiştirin, hiçbir platformda yeniden kullanmayın ve veri ihlalinin ardından gelebilecek şüpheli e-postalara karşı dikkatli olun.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.