btbilgi

Laboratuvarda üretilen et ürünleri giderek ivmelenerek kendilerine batılı pazarlarda yer buluyorlar. Lokomotif görevi yapan Impossible Foods ve Beyond Meat gibi firmalar sentetik etleri marketlere, sentetik köfteleri de Burger King gibi restoranlara sokmaya başladılar. Bu arada laboratuvarda üretilmiş tavuk eti ve balık eti önekleri de bulunmakta. Şimdi de New Wave Foods firmasının sebze bazlı karides ürünü ile ilgili bilgi ediniyoruz.

The Washington Post sitesindeki haberde bu sentetik ürün ‘alt-shrimp’, yani ‘alternatif karides’ olarak tanımlanmış. New Wave Foods firması yeni gıda ürününü 2020’de pazara sürmeye hazırlanıyor. Firmanın CEO’su Mary McGovern “Bu ürünümüz bu özel protein türünde ilk yıkıcı (disruptive) ürün tipi olacak. Pazarda ilk yıkıcı karidese sahip olmanın açık bir avantajı olacağını biliyoruz” diyor. Bu gıda deniz yosunu özü ve sebze bazlı proteinden oluşacak. Karışımda doğal et ürünlerinde bulunan sekiz aminoasit türü de olacak. Tabi ki içinde formülü şimdilik gizli tutulan başka maddeler de bulunmakta.

New Wave Foods’un CTO’su Michelle Wolf ise ürünün kullanıcı deneyimi kısmından bahsediyor: “Bunu tamamen flexitarian (çevresel olarak sürdürülebilir beslenme taraftarı yaklaşım) için ideal bir ürün haline getirmeye odaklandık. Karidesi ısırdığınızda hissettiğiniz dokuyu ve karakteristik çıtırdamasını sağlamalıyız. Özellikle de doğru dokuyu elde etmek çok önemliydi, çalışmalarımızın büyük kısmınını bu alan oluşturuyor”. Sentetik karideste alerjen madde ve kolesterol olmadığı, gerçeğinden daha az kaloriye ve tuza sahip olduğu bilgisi verilmiş.

Haberde uluslararası gıda devi Tyson Foods’un, sentetik karidesin mucidi New Wave Foods’a yatırım duyurusu da yer almakta. Tyson Ventures Başkanı Amy Tu konuyla ilgili, “Çok hızlı büyüyen bitki bazlı protein pazarının bu segmentinde yaptığımız yatırım için heyecanlıyız. Bu yatırım, temel ürünlerimizle ilişkili çığır açan ürünler ve teknolojiler geliştiren şirketleri belirleme ve destekleme odağımızın sürekliliğini göstermektedir” açıklamasını yapmış.

Dünya Vahşi Yaşam Fonu’nun (WWF) bir raporuna göre, karides çiftçiliği sulak alan ekosistemlerine zarar verebiliyor. 2018 yılından bir araştırma ise, karidesin hızla yükselen pazar talebinin iklim değişikliği üzerinde doğrudan etkisi olabilir diyor. Ayrıca gerçek karideslere bağlılığı azaltmanın, dengesiz tedarik ve fiyatlandırmaya sahip pazarına olan bağlılığı da azaltması beklenmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.