btbilgi

Tüketiciler her geçen sene akıllı telefonları üzerinden daha fazla şey yapabiliyorlar. Yapılabilecklerin en çok ilgi çekenlerinden biri ise akıllı ev sistemlerini idare edebilmek. Kullanıcılar artık akıllı telefonlarını evlerini kontrol edebilecekleri bir uzaktan kumanda gibi görmeye başlamış durumda. Kilit çözümleri ve akıllı güvenlik sistemleri üreticisi Yale, kullanıcıların yüzde 46’sının evlerini akıllı cihazlarıyla kontrol edebilecekleri bir yer olarak gördüklerini belirttiklerini rapor etmiş.

6 – 11 Eylül 2019 tarihleri arasında Berlin’de düzenlenecek IFA 2019 (Uluslararası Tüketici Elektroniği ve Teknolojileri Fuarı) etkinliğine katılacak olan Yale, akıllı evlerdeki gelişmiş güvenlik altyapılarının yükselişinden bahsetmekte. Akıllı ev piyasasındaki gelişmeye bağlı olarak, firmanın araştırmaları sonucu şu anda evlerin yüzde 61’inde en az bir akıllı ev cihazı olduğu saptanmış. İnsanların yalnızca kolaylık aramadıklarını, maddi tasarruf yapmalarına veya güvenliği artırmalarına yardımcı olacak cihazlar istedikleri de aktarılmakta.

2019 Global Dijital Raporu’na göre, Türkiye’de 76.34 milyon mobil abonelik bulunduğunu hatırlatan Yale, mobil aboneliklerin de son bir yılda üç milyon artış gösterdiğine dikkat çekmiş. Kullanıcılar akıllı telefonlarını kullanarak sigorta başlatabiliyor, uçak biletleri rezerve edebiliyor, hatta doktoruna bile online şekilde danışabiliyor. Firma aynı kolaylıkların artık evlerdeki akıllı güvenlik sistemleri için de geçerli olduğunu söylemekte.

Yale ev güvenliği akıllı hale geldikçe evimizin güvenliğini istediğimiz zaman, istediğimiz yerden, en güvendiğimiz cihaz olan akıllı telefonlarımız aracılığıyla koruyabileceğimiz, izleyebileceğimiz ve kontrol edebileceğimiz araçlara sahip olmamız gerektiği fikrinde. Ayrıca araştırmalarında farketmişler ki; kullanıcılar bir kez ev güvenlik sistemlerinde mobil uygulamalara geçip bu uygulamaların sağladığı yüksek kontrol düzeyini ve kazandırdığı zamanı gördükten sonra, bunları kullanmadan nasıl yaşadıklarına gerçekten hayret ediyorlar.

Firma IFA 2019 fuarında bu amaçla tasarlanmış ‘Smart Living’ serisindeki ürünlerini tanıtacak. Bu ürünler hep birlikte evde bağlantılı bir akıllı güvenlik sistemi oluşturup, bunu da akıllı telefondan kontrol etmeyi sağlayan çözümler sunuyor. Ayrıca Signify gibi iş ortaklarıyla bir araya gelerek, evlerin güvenlik özelliklerini geliştiren konseptler de sunulmakta. Örnek olarak akıllı Yale Sync Smart ev alarmları serisiyle, ona uyumlu Philips Hue akıllı ışıkları verilmiş. Bu çözümde evde şüpheli bir durum oluştuğunda evin tüm ışıklarının rengini değiştirilerek potansiyel suçlular caydırılabiliyor. Böylece ev sahiplerine evlerinin korunduğu görsel olarak belirtiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.