btbilgi

Facebook hala kişisel veri güvenliği kabuslarından kurtulabilmiş değil. Ne zaman bir sorun çözüldü gibi görünse yenisi geliyor. Bu sefer de yüz milyonlarca Facebook kullanıcısının telefon numarasının, herkese açık bir sunucuda duran bir veritabanında yayınlandığı ortaya çıkartıldı. Toplamda 419 milyondan fazla Facebook kullanıcısının kimliği ve telefon numarası kısa süreye kadar erişime açık durumdaymış.

Teknoloji web sitesi TechCrunch’ın haberine bakılırsa, bu dev veritabanındaki yaklaşık 133 milyon kayıt ABD’li kullanıcıların. 18 milyon kayıt Birleşik Krallık’daki kullanıcılara ve 50 milyon kadarı da Vietnam’daki kullanıcılara ait. Vakayı ortaya çıkartan TechCrunch söz geçen web sunucusunun sahibi ile iletişime geçmiş. Veritabanının bundan kısa süre sonra çevrimdışına alındığı bilgisi veriliyor.

Facebook bu hafta Çarşamba günü vakayı doğrulamış. Ayrıca veritabanının ne zaman ve kim tarafından oluşturulduğunu da araştırmakta. Bir şirket sözcüsü toplamda 419 milyon kayıt olsa da, bunların içinde çift kayıtlar bulunduğunu aktarıyor. Gerçek kullanıcı kayıtları rakamının ise yaklaşık 210 milyon olduğu belirtilmekte.

Güvenlik uzmanları kullanıcıların telefonlarının neden ve nasıl toplanabilmiş olduğuna dair bir fikri var. Nisan 2018 tarihinde meydana çıkartılan Cambridge Analytica skandalına kadar, Facebook kullanıcıların telefon numaraları üzerinden arama yapmasına izin vermekteydi. O dönemde çok bulunan isme sahip bir kişiyi bulmak için tasarlanmış masum bir yazılımın, kötü niyetli veri madencileri tarafından kullanımış olduğuna inanılıyor.

Facebook keşfedilen verilerin eski olduğunu ve Nisan 2018’daki büyük güvenlik düzenlemesinden önce madencilik yöntemleri ile (‘veri kazıma’ olarak da tanımlanıyor) toplandığını düşündüklerini aktarmış. Firma sözcüsü keşfedilen veritabanının incelendiğini ama kayıtları bulunan kullanıcıların hesaplarının tehlikeye girdiğine dair bir kanıt göremediklerini de eklemekte. Firmanın vakayı halen araştırmaya devam ettiği açıklanmış. Fakat telefon ve isim verileri açığa çıkmış kullanıcılara bilgi verilip verilmeyeceği konusunda resmi bir açıklama yok.

Güvenlik uzmanları veriler eski olsun olmasın, bir kullanıcının isminin ve telefon numarasını kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilmesinin çok ciddi sonuçları olabileceğini hatırlatmakta. New York Times bir haberinde telefon numarasının, sosyal güvenlik numarasını ele geçirmekten daha az tehlikeli olduğunu ama kişiler hakkında profil çıkartma sürecinde ciddi bir önemi olduğuna değinmekte. Bu türden hassas bilgilerin karanlık web’de bulunabilecek türden kullanıcı veri bankalarında arama yaptırmak için yeterli olduğu ifade ediliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.