btbilgi

Dünya üzerinde birçok kullanıcı mobil çalışmak, Office seti kullanmak, internette gezinmek ve e-posta kontrol etmek için her yere dizüstü bilgisayarlarını kullanıyorlar. Bu kadarcık iş için çoğu dizüstü bilgisayar yeterli gelecektir. Oyun meraklıları ise daha güçlü, daha yüksek işlemci ve grafik kartına sahip modelleri tercih ediyorlar. Peki Asus’un yeni tanıttığı ve “dünyanın en güçlü laptop bilgisayarı” olarak lanse ettiği ProArt StudioBook One kimin işine yarayacak?

Ancak veri bilimcileri, profesyonel animasyon ve video operatörleri ile mühendisler bu kadar güce ihtiyaç duyabilirler. Bu hafta içinde IFA 2019’da tanıtılan Asus ProArt StudioBook One, dünya üzerindeki en güçlü grafik işlemcisine sahip. Bu güç, Nvidia’nın Quadro RTX 6000 modelinin 24 GB GPU’luk mobil versiyonundan geliyor. Küresel pazarlarda birinci konuma oturan bu dizüstü bilgisayarı, içinde yine bir Nvidia işlemcisi olan başka dizüstüler takip ediyor. Bunlar da 2019’un başlarında piyasaya sürülen 16 GB Quadro RTX 5000 grafik işlemcisine  sahip modeller.

Geçen seneki SIGGRAPH etkinliğinde masaüstü sürümleri tanıtılan bu grafik işlemcisi Turing mimarisi barındırmakta. Güçlü Quadro RTX 6000 GPU’sunun ana özelliği gerçek zamanlı ray-tracing yapabilmesi. Yani sanal sahnelerden geçen ışık izlerini gerçek zamanlı şekilde üretebilmesi becerisine sahip. Bu sayede üç boyutlu ortamlarda daha gerçekçi ışık yansımaları, kırılmalar ve saçılmalar üretebilmekte. Bu becerinin gerçek zamanlı kullanımı oldukça fazla işlem gücü gerektirdiği için, ancak en üst seviye grafik işlemciler destekleyebiliyor.

Dünyanın en güçlü laptop’ı: Asus ProArt StudioBook One

En iyi grafiklere sahip PC video oyunları bile bu işlemciyi kolay kolay zorlayamıyor. Verilen bilgiye göre hardcore oyun meraklıları için 8 GB belleğe sahip bir RTX 2080 grafik işlemci gayet yeterli durumda. Quadro RTX serisine geçmek ise genelde gereksiz fazla bir harcama yapmak anlamına gelmekte. RTX serisi içeren dizüstü bilgisayarlar genelde video işleme, mühendislik ve bilimsel hesaplamalar için sunuluyor. Mühendisler bu işlemcileri kullanarak büyük veri setleri üzerinde çalışmalar yapıyor. Video uzmanları ise 8K çözünürlükte videolar düzenleyerek, karmaşık 3D animasyonlar oluşturabiliyorlar.

ProArt StudioBook One dizüstü bilgisayar üst seviye GPU’sunun yanı sıra başka üstün teknik özelliklere de sahip. Bunların başında 8 çekirdekli Intel Core i9 2,4 GHz CPU ve 32 GB RAM bellek var. Ayrıca içinde 1 TB SSD disk  şeklinde depolama alanı ile 15,6 inçlik 4K ekran bulunmakta. Asus bu parçaların yüksek seviyede kullanıldığında çok ısındığını bildiği için laptop tasarımında bir değişiklik de yapmış. Normalde dizüstü bilgisayarların taban kısmında olan bu parçalar şimdi ekranın arkasında yer alıyorlar. Şasiyi 4.57 derecelik bir açıyla açan yeni geliştirilmiş bir soğutma sistemi ile birlikte, CPU ve GPU’ya daha fazla hava giriyor ve bilgisayar aşırı şekilde ısınmıyor.

Asus henüz ProArt StudioBook One için fiyat ve piyasaya çıkış tarihi belirlememiş. Fakat dünyanın en güçlü grafik işlemcisine sahip bir bilgisayarın ucuz olmayacağı da herhalde kolayca tahmin edilebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.