btbilgi

Dünyanın en popüler video yayınlama platformu olan YouTube, her daim kullanıcılarını memnun etmek için yeni yollara başvuruyor. Firmanın yeni nefret söylemi politikası gereğince, sorunlu videolar ardı ardına siliniyor. Verilen bilgiye göre 2019’un Nisan ve Haziran aylarında platformdan 100 bin’den fazla nefret söylemi içeren video silinmiş ve 17 bin civarında kanal da kaldırılmış.

Firmanın Salı günü yayınlanan resmi blog yazısına göre, bu rakamlar 2019’un ilk çeyreğinde silinen video ve kaldırılan kanal sayısının yaklaşık 5 katı kadar. Ayrıca düzenlemelere uymayan yorum silme operasyonlarının da ikinci çeyrekte önceki çeyreğe göre iki kat artmış olduğu belirtiliyor. Gözden geçirilen yeni nefret söylemi politikası, 500 milyondan fazla yorumun kaldırılmasında büyük rol oynamış durumda. Açıklamaya göre daha önce platformda yer almasına izin verilen video, kanal ve yorumlar yeni düzenlemeye göre kurallara uymuyor.

Neyse ki nefret söylemi içeren videolar izlenme rekorları kırmıyor. Rapordaki karşılaştırmaya bakılırsa, geçen ay popüler video paylaşım platformundan silinen bu tür 30 bin’den fazla zararlı videonun izlenme oranı, örgü ve dikiş konulu videoların yüzde 3’ü kadar olmuş. Google bu türden zararlı videoların saptanması, taranması ve gerekli görülürse siteden silinmesi için 10 bin kişiden fazla görevliyi çalıştırmakta olduğunu söylüyor.

Bilindiği gibi Youtube bu silme ve kaldırma işlemleri için uzun zamandır yapay zeka destekli karar verme sistemleri de kullanmakta. Firma özellikle 2017 yılında bu altyapıları geniş ölçekte kullanıma sokmuştu. Burada ana sebep insan görevlilerin kaçırmış olabileceği zararlı içeriğe sahip videoların, belli şablonlar sayesinde makineler tarafından farkedilebilmesi. Böylece insanların üzerinden ciddi bir yük kalmış oluyor. Son raporda 2019’un ikinci çeyreğinde silinen toplam 9 milyon videonun yüzde 87’sinin otonom sistemler tarafından işaretlenmiş olduğu ifade edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.