btbilgi

Google dünyaca popüler mobil işletim sistemi için şimdiye kadar hep tatlı veya kurabiye isimleri kullanıyordu. Son üç versiyon sırayla Nougat, Oreo ve Pie isimlerini taşımaktaydı. En yeni sürüm ise uzun zamandır Android Q diye bilinmekteydi. Fakat firma geçtiğimiz ay bu alışkanlığını bir kenara bıraktı ve yeni mobil işletim sistemi sürümünün adının Android 10 olacağını açıkladı. Şimdi de piyasaya çıkış zamanı geldi ama şimdilik sadece Google’ın kendi Pixel serisi akıllı telefonlarında bulunacak. Google işletim sisteminin kullanımını 2019 sonuna kadar başka cihazlara da yaymayı planlıyor.

Android 10 ilk bakışta görüntü olarak çok farklı bir şey sunmasa da, birçok yenilik getiriyor. Mesela karanlık mod (Dark Mode) renk şeması, gelişmiş güvenlik ayarları ve ana ekranda aramalar ile mesajlar için özel baloncuk (bubbles) bildirimler gibi. Pixel telefon sahipleri bu sonbaharda ‘Live Caption’ uygulamasına da kavuşacaklar. Bu özellik sayesinde bir videonun üzerine gerçek zamanlı olarak konuşulan şeyler altyazı şeklinde eklenebilecek.

Bir diğer yeni özellik ise parmak hareketleri ile telefon navigasyonu. Yani artık ekrandaki butonlara gerek kalmadan, sadece kaydırma hareketleri ile ileri/geri veya ana menüye gidilebilecek. Bu da ekrandaki içeriklere daha fazla yer verebilmeyi sağlıyor. Ayrıca uyarılara akıllı beceriler de geliyor. Mesela gelen bir mesajı, Gmail kullanıcıalrının alışık olduğu ‘Smart Reply’ özelliği ile otomatik olarak cevaplandırmak mümkün olabilecek. Kullanıcılar gelen uyarılardan sıkıldıkları veya cihazlarında oyun oynamak istedikleri zaman ‘Focus Mode’ özelliği ile her şeyi sessize alabilirler.

Google mobil işletim sistemi pazarında gayet rahat bir konumda. Dünya üzerinde piyasaya çıkan her 10 telefondan 9’unda Android işletim sistemi bulumakta. Pazarı domine etmeye devam eden Android’in son sürümü de, ne yazık ki öncekiler gibi tüm telefon kullanıcılarına aynı anda ulaşamayacak. Çünkü akıllı telefon üreticilerinin pek azı saf Android deneyimi sunan ‘Android One’ programına üye. Çoğu ise Android işletim sistemi üzerine kendi arayüzlerini ve özelliklerini eklemeyi tercih ediyorlar. Bu sayede ürünlerini özelleştirme peşindeler, fakat bunları eklemek demek her yeni sürümün müşterilere daha geç ulaşması anlamına geliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.