btbilgi

Daha önce de defalarca gördüğümüz gibi, bir patent bazen sadece bir teknoloji şirketinin gelecek vizyonunu yansıtmaya yarayabiliyor. Yani hakkında patent alınmış bir teknoloji asla gün yüzü görmeyebiliyor. Fakat buradaki üç patent yakın gelecekte bir Apple Watch akıllı saatin ne gibi özellikler taşıyabileceğine dair önemli ipuçları barındırıyor. Bu patentler firmanın daha güvenli ve daha işlevsel bir saat arayışını yansıtmakta.

İlk patent kişisel güvenlik üzerine kurulmuş. Akıllı saatler belki de modern güvenlik yöntemlerini uygulamanın en zor olduğu elektronik cihazlardan. Çok küçük oldukları için bu cihazlara bir parmak izi tarayıcı sensör veya bir yüz tarayıcı kamera koymak pek mümkün değil. Apple bu konuda bambaşka bir şey hayal etmiş. Patently Apple sitesinin örnek verdiği patentlerden birisi bir doku tarayıcı. Bu sensör Apple Watch’ın tam altında oturan yeni bir biyometrik kimlik tarayıcı olabilir.

Apple Watch saatin geleceğini gösteren 3 patent

Patentte anlatılan sensör kullanıcının cilt dokusu desenine dayanarak onları tanımlamaya ve ayırt etmeye yarıyor. Eğer insan cildinin aynı iris, parmak izi ve kalp atışı gibi benzersiz bir yapısı olduğu kesinleşirse bu sensör çok işe yarayabilir. Küçük yapıda ifade edilen sensör ya Apple Watch kayışı içine veya direk saatin alt yüzeyine bir şekilde entegre edilebilir denilmekte.

İkinci patent Apple Watch’un işlevselliğini artırmak üzerine. Patentte saat kayışına yerleştirilecek küçük bir dizi arkadan aydınlatmalı gösterge anlatılmış. İnce ve uzun olarak tasarlanmış bu gösterge grubu, saatin çeşitli işlevleri ile ilgili anında bilgi vermek amacıyla kullanılabilir. Mesela bir mesaj gelmesi, nabız durumu ve benzeri basit bilgiler, saatin ekranını açıp bataryayı tüketmeden kolayca aktarılabilir.

Apple Watch saatin geleceğini gösteren 3 patent

Bahsedilen üçüncü patent ise Watch saatlerinin kayışlarının kendi kendine bileğe sıkı oturmasını hale gelmesini sağlayacak bir teknoloji anlatıyor. Nabız veya kan basıncı ölçen akıllı saatlerin bileğe sıkı şekilde takılması, ölçümlerin daha kesin alınabilmesi açısından önemlidir. Ayrıca spor yaparken saatin bilekten düşmesini de engelleyebilir. Fakat kullanıcılar bileklerinde her daim aşırı sıkı bir saat ile dolaşmak istemeyebilirler. İkide bir kayışı sıkıştırıp gevşetmektense, böyle bir teknoloji kullanıcılar açısından büyük rahatlık yaratacaktır.

Bakalım bu patentlerdeki yenilikçi özelliklerin herhangi birini yeni nesil Apple Watch modellerinde görebilecek miyiz? Yoksa sadece birer belge içinde gömülü mü kalacaklar?

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.