btbilgi

Dijital ders kitapları özellikle ABD başta olmak üzere birçok ülkede sıkça kullanılmakta. Bunun dışında birçok ders kitabını internette korsan şekilde bulmak da mümkün. Öğrenciler kitapları ve makalelerin dijital versiyonlarını korsan sitelerden veya dosya paylaşım forumlarından indirerek, bazen çok fazlaya kaçabilen fiyatlarını bertaraf etmeye çalışıyorlar. Fakat burada dikkat edilmesi gerken bir şey var. Siber suçlular her yerde olduğu gibi, korsan ders kitabı örneklerini de zararlı yazılımları saçmak için kullanabiliyorlar.

Güvenlik firması Kaspersky’nin bu konuda yaptığı araştıma ‘Student surprise: malware masked as textbooks and essays’ başlıklı bir raporda ele alınmış. Rapora göre okullar ve üniversiteler için kullanıma hazır makaleler ve ders kitapları şeklinde gizlenmiş 53 bin 531 adet zararlı dosya keşfedilmiş. Bu dosyalar Ağustos 2018 ile Temmuz 2019 arasında 104 bin 819 kullanıcıya yönelik, toplam 356 bin 662 siber saldırıda kullanılmış.

Raporda uzmanlar toplam 17 bin 755 adet siber tehdit öğesinin dijital ders kitabı şeklinde yayıldığını tespit ettiklerini aktarıyorlar. Bunlar en çok İngilizce (2.080 çeşit), matematik (1.213 çeşit) ve edebiyat (870 çeşit) ders kitabı içinde saptanmış. Geri kalan 35 bin 776 tehdit ise çeşitli konulardaki makaleler ve öğrenci ödevleri şeklinde.

Tehditleri inceleyen güvenlik araştırmacıları, vakaların yüzde 35,5’inde kullanılan zararlı yazılımın, sekiz yıl önce çıkan bir solucan olduğunu farketmişler. Artık pek kullanımayan bu zararlı yazılım, eskiden USB bellekler aracılığıyla dağıtılıyormuş. Ayrıntılı inceleme sonucunda, solucanın düzenli güvenlik güncellemesi almayan eski sürüm programların kullanıldığı öğrenci baskı hizmetleri mağazalarındaki bilgisayarlarda bulunduğu anlaşılmış. Bu bilgisayarlara da dükkana baskı için getirilen makaleler aracılığı ile bulaşıyormuş.

Dijital ders kitabı veya makaleler içinde gizlenen kötü niyetli yazılımların büyük kısmının, çeşitli başka dosyaları indirmek için kullanılan programlar olduğu rapor ediliyor. İndirilen dosyalar sinir bozucu fakat çok zararlı olmayan reklam yazılımları olabiliyor. Fakat aralarında son derece tehlikeli, para çalma odaklı zararlı yazılımlar da bulunmakta. Tüm bunların arasında bir de iyi haber verelim. Rapora bakılırsa bu türden saldırılar bir önceki yıla göre yüzde 21 oranında azalmış durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.