btbilgi

Avustralyalı mobil ev üretici firmaları özellikle pahalı ama dudak uçuklatıcı projeleri ile biliniyorlar. Bunların aralarında Earth Cruiser, Bruder ve Patriot gibi iyi bilinen markalar var. Fakat içlerinden biri var ki çıtayı epey yükseğe yerleştirmeye kararlı. SLRV Expedition Vehicles firması halen yapım aşamasındaki Commander 8×8 ile mobil ev konseptine yeni bir boyut, hatta yeni bir kat getiriyor.

SLRV Commander 8×8 dev bir araç olacak çünkü tek değil iki katı var. Artık karavan demeye zorlanacağınız araç, dünya üzerinde her yere 10 kişi ile gidebileceğiniz kadar büyük ve kuvvetli olacak. Ayrıca herhangi bir felaket durumunda yedek bir ev gibi görev yapablecek kadar da konforlu. Firma tüm inşa ettiği mobil evleri 4×4 kamyon altyapısı üzerine kuruyor. Bu sefer de askeri standartlara uygun bir MAN kamyon baz alınmış ve tüm zamanların en ileri teknolojiye sahip karavanlarından birinin inşası başlamış.

Çift katlı, 10 kişilik mobil ev: SLRV Commander 8x8Araç sadece etkileyici bir proje olmanın dışında, Avusturalya’da üretilmiş en pahalı mobil evi de olacak. Caravan Camping Sales sitesinin verdiği bilgiye göre Commander 8×8 aracının fiyatı 670 bin 000 ile 1.35 milyon dolar arasında bir fiyata sahip olacak. Fakat SLRV bu parayı hakedecek bir proje gerçekleştiriyor gibi görünüyor. Alt katta 4 kişiye yetecek yatak alanı, modern bir mutfak ve 8-10 kişilik geniş bir oturma bölümü bulunmakta. Üst kat ise ihtiyaç olduğunda açılıyor ve altı genç veya çocuğu barındıracak kadar alan meydana gelmekte.

Çift katlı, 10 kişilik mobil ev: SLRV Commander 8x8

Her ne kadar aracın tüm ayrıntılı teknik özellileri firma tarafından verilmemiş olsa da, bir kısmı açıklanmış durumda. Commander 8×8 mobil evde şebekeden bağımsız yaşayabilmek için gerekli her türlü donanım var. Elektrik hem 9 kVa’lık dizel jeneratör, hem de tavana takılı güneş enerjisi panelleri tarafından sağlanabilmekte. Üç fazlı elektrik sistemi 12V, 24V, 48V ve 240V destekleyen bir güç kaynağı oluşturmakta. Ayrıca enerji depolama için altı adet 360 Ah kapasiteli Mastervolt lityum batarya paketi ve bunların hepsini birbirine bağlamak için 8 kilometre uzunluğunda kablo kullanılmış. Daha da yetmezse araçta küçük boyda taşınabilir Honda jeneratör bile bulunmakta. Su ihtiyacı ise ters ozmoz filtrasyona sahip birden fazla tank ve gidilen yerde gerekirse diye dere pompaları ile karşılanmakta.

Çift katlı, 10 kişilik mobil ev: SLRV Commander 8x88,5 metrelik fiberglas yaşam alanı ve uçtan uca 10 metre uzunluk (ayrıca 4 metre yükselik) ile Commander 8×8 mobil ev, tamamlandığı zaman yaklaşık 20 ton ağırlıkta olacak. 12,5 litrelik altı silindirli turbo dizel motorunun aracı istenen her yere götürmekte bir sıkıntı çekeceğini sanmıyoruz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.