btbilgi

Yapay zekanın en hızlı ilerleyen uygulamaları arasında chatbotlar geliyor. Bankacılık ve perakende ilk sırada olmak üzere pek çok sektörde sıkça tercih edilen chatbotların önemli bir değişimin öncüsü olacağı öngörülmekte. Araştırma firması Juniper’in perakende sektöründe yapay zekanın etkisini araştırdığı bir çalışmanın raporuna göre, chatbot uygulamaları perakende sektöründe 2023’e kadar 122 milyar dolarlık bir gelir sağlama potansiyeline sahip.

Raporda ayrıca perakende sektöründe 2019 yılında 7 milyar dolarlık tasarruf sağlayan chatbotların, ilerleyen dönemlerde müşterilere cevap verme konusunda daha da gelişeceği aktarılmakta. 2023 yılında chatbot uygulamaları kullanılarak 439 milyar dolarlık bir tasarruf oranına çıkılabileceği tahmin edilmiş.

NLP (dooğal dil işleme) ve yapay zeka bazlı yerli chatbot uygulamaları geliştiren Cbot firması bu konuda bazı bilgiler vermiş. Firmanın Kurucusu ve CEO’su Mete Aktaş, müşterilerin chatbot kullanmaya yatkın olduğunu ifade etmekte. Tüketici anketlerinde kullanıcıların yüzde 80’inin chatbotlara olumlu tepki gösterdiği bilgisi veriliyor. Ayrıca chatbot uygulaması arayışında olan şirketlerin, chatbotun doğal dil işleme teknolojisindeki yeteneklerine ve cevaplayabileceği soruların kapsamına dikkat etmeleri gerektiğinin altı çizilmekte.

Perakendede chatbot öngörüsü: 2023’de 122 milyar dolar gelir

Chatbotların kullanıldığı sektörlerin başında bankacılık var. Fakat e-ticaret, telekomünikasyon, otomotiv gibi pek çok sektörde de uygulamaları bulunmakta. Chatbotlar yüksek bir doğruluk oranına sahip ve müşterilerden gelen sorulara herhangi bir destek almadan doğru cevap verebiliyor. Perakende sektöründe yapay zeka uygulamaları ve chatbotların kullanımı envanter ve tedarik planlamasını daha iyi anlama, fiziksel konum yönetimi ve teslimat takibi için daha operasyonel çalışma, müşteriye özel taleplerin tahmin ve analizini kolayca yapabilme, müşteri desteğini kişiselleştirebilme ve kasiyersiz ödeme işlemleri yapabilme gibi avantajlar sunacak.

Perakende sektöründe müşterilerin artık istediği en önemli şeylerden biri kişiselleştirme. Yeni teknolojilere yatırım yapan şirketlerin rekabetçi ve takip edilen olmak için yenilikçi yanlarını korumaları, ayrıca online ve fiziksel mağazalarındaki müşteri etkileşimlerini doğru yönetmeleri gerekiyor. Cbot’un verdiği bilgiye göre, hizmetini müşterilerini odağa alarak kişiselleştirenler onları memnun ediyor ve sonuçta alışveriş oranlarında ciddi artışlar gözlemlenebiliyor. Chatbot uygulamalarının da bu noktada özelleştirilebilir teknikleri sayesinde müşterilerin arzu ettiği kişisel ve özelleşmiş hizmeti sunmada yardımcı olabilmesi mümkün denilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.