btbilgi

Endüstriyel robot denilince akla hemen kocaman, çok pahalı ve karmaşık makineler geliyor. Daha çok seri üretim yapılan fabrikalarda, özellikle de araba fabrikalarında görmeye alıştığımız bu robotlar birçok kişinin merakını cezbetmekte. Şimdiye kadar evde bir endüstriyel robot bulundurmak yukarıdaki sebeplerden dolayı mantıklı değildi. Fakat Mirobot isimli mini endüstriyel robot kolu bunu değiştirmek istiyor.

Mirobot dünya çapındaki gelişmiş fabrikalarda kullanılan ABB IRB 6700 endüstriyel robot kolundan esinlenerek tasarlanmış. Robot ev, okul ve profesyonel kullanım için uygun, en küçük 6 eksenli endüstriyel robot kolu olmak iddiası ile geliyor. İster robotik uzmanı, ister robot meraklısı veya yeni başlayan olun farketmiyor. Mirobot heyecan verici robotik dünyasına dalmak için ideal bir cihaz.

Robot çeşitli değiştirilebilir uçlara sahip. Kolun ucuna vantuz, üniversal bilyalı tutucu, mikro servo tutucu, elektromıknatıs kafa ve benzeri bir çok aksesuar takabiliyorsunuz. Bu şekilde esnek bir çözüm sağlayan Mirobot ile aklınıza gelen her türlü her işlevi gerçekleştirmek mümkün. Robot kolda step motorlar ve özel hareket kontrol algoritmaları kullanılmış. Bu da hareketleri RC servo motorlu robot kollarına kıyasla daha sabit ve yumuşak hale getiriyor.

Açık kaynaklı mini endüstriyel robot kol: Mirobot

Sıradışı esneklik seviyesi sayesinde hem yatay hem de dikey eksenlerde serbestçe dönebilen; 3 veya 4 eksenli robot kollarınından daha fazla alana erişebilen Mirobot’un örnek kullanım alanları şöyle listelenmiş:

Makine Görüşü

OpenMV ve makine görüş kodu ile birlikte Mirobot görebilir ve düşünebilir. Robot şekil algılama, nesne algılama ve benzeri gelişmiş görme işlevleri için kullanılabilir.

GoPro Manevraları

Mirobot kolunun ucunda bir GoPro veya benzeri mini kameralar tutabiliyor. Böylece sıradışı bir film çekebilir veya ilginç kamera açıları yakalayabilirsiniz.

Çizme ve Yazma

Tasarımcıları el yazısı ve yazılı notlar oluşturmak için robot kolu programlama imkanı tanımış. Beraberinde gelen açık kaynaklı uygulama ile yazı yazma görevlerini kolayca programlayabilirsiniz.

3D Kalem Kullanma

Mirobot’un sanat eserleri oluşturmak ve el sanatlarında kullanılmak üzere çok işe yarayacağı belirtiliyor. Robot kol el işleri, tasarım ve montaj yapabiliyor.

Mirobot endüstriyel robot kolu bu yazı yazılırken halen devam eden bir Kickstarter fonlama kampanyası ile seri üretime hazırlanıyor. Kampanya planlanan hedefini geçti ve 275 bin dolar bağışa doğru yaklaşmakta. Piyasaya 2019 sonunda sürülmesi planlanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.