btbilgi

Skype yoluna sadece sesli ve görüntülü arama servisi sunmak ile başlayan uygulamalardan. Zamanla yeni özellikler eklenerek Microsoft’un güçlü iletişim ve mesajlaşma hizmetlerinden biri haline getirildi. Fakat pazardaki rakipleri de epey güçlü. Bunların arasında başta Facebook Messenger ve WhatsApp (ki o da Facebook’a ait) geliyor. Milyonlarca kullanıcısı olan bu mesajlaşma yazılımları ile rekabet edebilmek için, Skype’ın da güncellenmesi gerekli.

Microsoft yeni duyurduğu özellikler ile, küresel kullanıcıların gözünde Skype’ı daha da çekici hal getirmek istiyor. Her türlü işletim sisteminde sunulacak yenilikler şu şekilde özetlenmekte:

Öncelikle Skype’ın mobil ve masaüstü versiyonlarına mesaj taslakları geliyor. Bir mesajı tamamlayamadığınızda veya göndermeyi unuttuğunuzda kaydedilecek. Daha sonra istediğiniz zaman devam edebileceksiniz: “Yazdığınız ancak göndermediğiniz tüm mesajlar ilgili sohbete kaydedilecek ve [taslak] etiketi ile işaretlenecek. Böylece daha sonra kolayca bulabilir, bitirebilir ve gönderebilirsiniz.”

Bir diğer yenilik mesaj ayraçları. Bir mesaja bir sağ tıklama ile veya mobil cihazda uzun basarak ayraçlara ekleyebileceksiniz. Bu sayede mesela eğlenceli aile fotoğraflarının bulunduğu mesajlara veya ile ilgili önemli bir mesaja daha sonra kolayca ulaşabilirsiniz.

Skype uygulamasına bir dizi yeni özellik geliyor

Bundan böyle bir mesaj içinde göndermeden önce, paylaşmayı seçtiğiniz fotoğrafları, videoları ve dosyaları önizlemek mümkün olacak. Önce paylaşılacak imaj, video veya dosyaları seçeceksiniz. Seçili dosyalar mesaj panosunda görüntülenecek. Bu sayede doğru dosyaların paylaşıldığına emin olabilirsiniz. Panel aynı zamanda yanlışlıkla seçtiğiniz dosyaları kaldırmayı kolaylaştıracak. Ayrıca paylaşılacak başka bir şey varsa yeni dosyalar da buradan eklenebilecek. Dosyalarla birlikte göndermek için yorum da panel üzerinden yazılabilecek.

Yeni özelliklerden biri de imaj albümleri. Bir fotoğraf koleksiyonunu arkadaşlarla veya aile üyeleri ile paylaşmak istediğinizde, Skype bunları sohbet geçmişinde güzel bir albüm formatında sunabilecek. Böylece hem tüm ilgili fotoğraflar birarada duracak, hem de isteyenler her bir fotoğrafa tıklayarak daha ayrıntılı bakabilecekler.

Skype uygulamasına bir dizi yeni özellik geliyorBirkaç ay önce Windows 10 için başlatılan çoklu pencere (split windows) özelliği, Skype’ın diğer Windows versiyonlarına, ayrıca Mac ve Linux üzerindeki en son sürümlerine de getirilmiş durumda. Bu özellik ile kontak listesi ve diğer çoklu sohbet bölümleri ayrı pencerelerde açılabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.