btbilgi

Vatandaşlar 30 Ağustos’u kutlarken, bir yandan da yazdan kalma günlerden birinde tatil fırsatı yakaladı. Birçok tatil sitesi ve firması bu özel günde tatil fırsatları sunuyor ve birçok kişi de bunları değerlendiriyor. Fakat unutmamak gerekli ki, seyahat odaklı kimlik avı saldırıları ve veri hırsızlığı yapan dolandırıcılar her daim aktif. Özellikle de ucuz tatil olanakları arayanları tuzağa düşürmek için operasyonlar yapılmakta. Her tatilde artan bir siber tehlike ile karşı karşıyayız.

Kullanıcılar biletleri güvenli bir yerden satın alıp, otel rezervasyonunu yapsa bile endişeler bitmiyor. Tatil boyunca telefonlarda biriktirilen hatıraların önemini bilen saldırganlar, mobil cihazlardaki bu değerli verileri fidye yazılımı saldırılarıyla hedefleyebiliyor. Mobil cihazlar tatil sırasında kaybolabiliyor veya çalınabiliyor. Güvenlik şirketi Kaspersky’nin tüketici araştırmasında kullanıcıların yaklaşık beşte biri (yüzde 18) cihazlarındaki en önemli verilerin seyahat fotoğrafları ve videoları olduğunu söylemiş. Katılımcıların yüzde 28’i cihazları kaybolduğunda veya çalındığında değerli tatil fotoğraflarına bir daha erişemedikelrini belirtmekte. Şirketin siber tehlike endişesini azaltmak için yaptığı şu tavsiyelere bir bakalım:

  • Dijital dolandırıcılar Booking.com, Airbnb ve bilet sitelerinin sahtelerini üretiyorlar. Basit bir anket doldurma karşılığında verilen ücretsiz uçak bileti teklifleri de sahte çıkabiliyor. Girdiğiniz sitelerdeki adreslerin (URL) doğru olduğuna dikkat edin. Eğer URL’de hata varsa siteye hiçbir bilgi girmeyin. Şüphelendiğinizde URL’nin sol tarafındaki kilit simgesine tıklayarak sitenin HTTPS güvenlik sertifikasını kontrol edin.
  • Otel ve bilet rezervasyonlarınızı yalnızca güvenilir şirketlerin web sitelerinden yapın. Site adreslerini adres çubuğuna kendiniz yazın.
  • Bilmediğiniz kaynaklardan gelen bağlantılara tıklamayın.
  • Bir seyahat veya havayolu şirketinin e-posta veya sosyal medya yoluyla hediye verdiğini görürseniz, o şirketin resmi web sitesini ziyaret ederek kampanyanın gerçek olup olmadığını kontrol edin.
  • Sizi spam e-postalardan ve kimlik avı saldırılarından koruyabilecek güvenilir bir güvenlik çözümü kullanın.
  • Seyahatteyken güvenilir olmayan herkese açık Wi-Fi erişim noktalarına bağlanarak çevrim içi alışveriş gibi işlemler yapmaktan kaçının. Açık Wi-Fi ağları siber saldırganların bilgilerinize gizlice göz atabileceği yerlerdir.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.