btbilgi

Son birkaç ayda gelen haberler Amazon, Google ve Apple’ın dijital asistanlarını çok da masum olmadıklarını göstermişti. Diğer ikisine ek olarak, Ağustos ayı başında en son olarak Apple’ın asistanı Siri üzerinden topladığı kayıtların dinlendiğini öğrenmiştik. Apple bunu Siri’nin işlem kalitesini yükseltmek için yapıyordu ama yine de büyük ölçüde kullanıcıların bilgisi ve onayı olmadan gerçekleştiği için büyük bir tepkiyle karşılaşmışlardı.

Şimdi Apple bir adım geri atıyor ve Siri üzerinden toplanan ses örneklerinin analizinde ve değerlendirilmesinde değişiklikler yapıyor. Olan bitenler yüzünden resmi şekilde özür dileyen firma, bundan böyle ses kayıtlarının incelenmesi faaliyetlerinin üçüncü parti şirketler tarafından değil, kendileri tarafından dahili bir ekiple yapılacağını söylemiş:

“Konuyu inceledik ve sonuç olarak yüksek seviyede tutmaya çalıştığımız ideallerimize tamamen uyamadığımızı farkettik. Bunun için özür dileriz. Daha önce de açıkladığımız gibi, Siri derecelendirme programını durdurduk. Faaliyetlere bu sonbaharda devam etmeyi planlıyoruz – ancak bunu aşağıdaki değişiklikleri gerçekleştirdikten sonra yapacağız…”

Apple firması Siri üzerinden toplanan kullanıcı ses kayıtlarının analizi ve değerlendirilmesi ile ilgili üç önemli değişiklik yapacak.

  • Kullanıcıların Siri ile etkileşimlerinin ses kayıtları elde tutulmayacak. Siri’nin performans geliştirmesine yardımcı olmak için bilgisayar tarafından oluşturulan metinlerin kullanımına dönülecek.
  • Kullanıcılar isterlerse ses kayıtlarının Siri geliştirme programında değerlendirilmesine yardımcı olmayı kendileri seçebilecekler. Apple, kullanıcıların verilerini önemsediklerini ve gizlilik düzenlemelerinin hala sağlam olduğunu belirtiyor. Bu süreçte kullanıcıların Siri’nin geliştirilmesi için kayıtlarının kullanılmasına izin vereceklerini umuyorlar. Geliştirme programına kayıt olanlar, istedikleri zaman bundan vazgeçebilecekler. Yani programdan çıkan kullanıcıalrın ses kayıtları toplanıp analiz edilmeyecek.
  • Siri etkileşimlerinin ses örnekleri bundan böyle sadece Apple çalışanlarının dinlemesine izin verilecek. Dahili ekip yanlışlıkla tetiklenmiş ve kaydedilmemesi gereken bir ses örneğine rastladığı zaman bunu silecek.

Apple bu değişiklikleri ancak, kullanıcıalrın bahsedilen program kayıt olmasını sağlayacak yazılım güncellemesi devreye sokulduğunda gerçekleştireceğini açıklıyor. Kullanıcılar iOS mobil işletim sisteminin yeni sürümlerinde, ses kayıtlarının kullanımasına izin verebilecekleri formlar bulacaklar. Ama onay vermezlerse kayıtlar analiz sürecine sokulmayacak. ITPro sitesinin verdiği bilgiye göre, bu değişiklikler yüzünden Apple’ın ses analizi işinde beraber çalıştığı görevlilerden sadece İrlanda’da bile 300 tanesi işsiz kalmış durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.