btbilgi

LinkedIn profesyoneller için hazırlanmış bir sosyal medya platformu. Yeni iş fırsatları bulmak ve iş hayatından farklı insanlarla tanışmak isteyenler için ideal. Ama anlaşılan platformun hiç bilmediğimiz bir işlevi daha varmış, istihbarat örgütlerine casus toplamak.

Bu hafta New York Times’da çıkan habere bakılırsa, Batılı karşı istihbarat yetkilileri son birkaç yıldır bu konuda zaten uyarılar yapıyormuş. Yetkililer çeşitli ülkelerden ajanların LinkedIn platformunu kullanarak örgütlerine casus işe almaya çalıştığı belirtilmiş. Times’a konuşan yetkililer, Çin casuslarını LinkedIn’de ‘en aktif’ olarak nitelendirmişler.

Şirketleri potansiyel sızma girişimleri konularında bilgilendiren bir ABD devlet kurumu olan Ulusal Karşı İstihbarat ve Güvenlik Merkezi’nin (National Counterintelligence and Security Center) yöneticisi William R. Evanina konuyla ilgili gazeteye açıklama yapmış. Buna göre Çinli görevliler LinkedIn’i büyük çapta kullanmakta ve aynı anda binlerce kişiyle iletişim kurmaktalar. Casusluk potansiyeli olan kişileri bir iş gezisi görüntüsü altında Çin’e çağırmanın, tek bir kişiyi kendi taraflarına çevirme çabası için ABD’ye casus göndermekten daha etkili olduğu belirtilmekte. Çinli örgütler bu davetler sayesinde ABD firmalarının fikri mülkiyetlerini, değerli araştırma bilgilerini ve hatta devlet sırlarını bile kolayca elde edebilmekte deniliyor.

Times’ın raporunda LinkedIn’in Çin’deki istihbarat örgütlerinin ajanları için çekici bir araç olduğundan bahsedilmiş. Bunun sebebi de, içeriğinin belli yerlerini sansürlemeyi kabul ettiği için Çin’de faaliyet göstermesine izin verilen tek genel ABD kökenli sosyal medya platformu olması. Platformun 645 milyon civarında küresel kullanıcısı var. Bunların büyük kısmı aktif şekilde yeni işler aramakta. Dolayısı ile hem gerçek, hem de sahte iş fırsatlarına kimse hayır demiyor. Kullanıcıların bu nedenle daha önce sıkıntı yaşadıkları da rapor edilmişti.

LinkedIn istihbarat örgütleri tarafından gizlice kullanılan tek sosyal medya platformu değil. Ama bir yere kadar neler olup bittiğinin de farkındalar. Firma temsilcileri her sahte hesap bulduklarında bunu hemen sildiklerini açıklıyor. Bunun için hem otomatize tarama ve algılama sistemleri, hem de insanlardan oluşan bir ekip çalışmakta. Yine de bu platformlar var oldukça, birileri mutlaka onları kendi kötü niyetleri için kullanmaya devam etmenin yollarını bulacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.