btbilgi

Sanal gerçeklik (virtual reality – VR) teknolojisi büyük ölçüde potansiyel vaat etmekte. Sadece eğlence sektörü için de değil. Mesela daha önce sanal gerçekliğin terapi uygulamalarında kullanıldığını görmüştük. Şimdi de ağrı kesici olarak kullanıldığına şahit oluyoruz.

Wales’in başkenti olan Cardiff’teki Galler Üniversitesi Hastanesi ilginç bir teknolojik deneme yapmakta. Bu denemelerde hamile bir kadın sanal gerçeklik gözlüğü alternatif bir ağrı engelleme seansları alıyor. Uygulamayı ilk deneyenlerden olan anne adayı Hannah Lelii, bir ay içinde bebeğini doğuracak. Genç anne adayı bir yandan da hastanedeki ilk VR testlerine katılmış.

Deneyimini bir simülatöre benzeten genç kadın, uygulamanın hem kendisini rahatlattığını söylüyor hem de ilginçliğinden şöyle bahsediyor: “Gerçekten 360 derece açı var. Bu yüzden kafamı çevirdiğimde arkamdaki veya yanımdaki manzarayı  görebiliyorum”. Sanal gerçeklik gözlüklerini takanlar bir plaj manzarası, bir sualtı sahnesi, kuzey ışıkları eşliğinde bir yayla veya büyükbaş hayvanların otladığı sakin bir otlak izleyebiliyorlar.

Hamile kadınlara sanal gerçeklik formunda ağrı kesici

İlk denemelerden oldukça memnun kaldığını aktaran Lelii, bu yöntemin herkes için uygun olmayabileceğini söylüyor. Ayrıca hamileliğin her aşamasında işe yarayacağının da garantisi yok. Fakat en azından ağrı kesicilere bir alternatif oluşturabilir.

Cardiff ve Vale sağlık kurulunun ebelik başkanı Bayan Hardacre ise şu bilgileri veriyor: “Bu teknoloji bize gerçekten farklı bir şey yapma, yenilikçi bir deneyim kullanma fırsatı veriyor. Bunun başka bir yerde daha denendiğini sanmıyoruz. Bu uygulamayı özellikle kadınların erken doğum aşamasında değerlendirmeleri mümkün. Hamilelerin nefes almalarını düzenlelemek ve rahatlamalarını sağlamak için kullanmayı hedefliyoruz”. Anne adaylarının sanal gerçeklik gözlüklerini test etmelerinden sonra, sağlık kurulu geri bildirimlerini almak için çalışmalar yapacakmış.

Uygulamayı geliştiren İngiliz şirket Rescape, gözlüklerin ve setin senelik kullanımı için 4 bin sterlin fiyat belirlemiş. Hedeflerinin de hamilelik sırasında hastanede kalmaktan keyif almayan hastaları içinde bulundukları rahatsız edici ortamdan uzaklaştırmak olduğunu söylüyorlar. Uygulamaların bir diğer potansiyel kullanımı ise, daha önce travmatik bir doğum geçirmiş olan hamile kadınlar için ilaçtan bağımsız bir terapi sağlayabilmek. Program şimdilik test aşamasında ama eğer başarılı olursa tüm Wales bölgesindeki hastanelere yayılma şansı bulacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.