btbilgi

Önümüzdeki beş ila on yıl boyunca hangi teknolojilerin ön plana çıkacağını merak ediyor musunuz? Hangi çözümler ve ürünler yakın gelecekte şirketler için rekabet avantajı sağlayacak? Araştırma firması Gartner tüm bunları ve daha fazlasını yeni yayımladığı ‘Hype Cycle for Emerging Technologies’ başlıklı raporunda açıklıyor.

Gartner’ın araştırmadan sorumlu başkan yardımcısı Brian Burke raporla ilgili bilgi vermiş. Şirketlerin kullanması gereken yükselen teknoloji türünün her kuruma göre değiştiğini söylüyor. Bu yüzden de herkes için aynı formülü önermek mümkün değil: “Yükselen teknolojilerin her biri farklı oranlarda ilerliyor. Fakat her birinin kendine özgü kullanım alanları var. Kuruluşlardaki teknoloji yöneticilerinin bunlara bakmaları ve kendilerine uygun kullanım durumlarına uygulamak için yeterince olgunlaştıklarına karar vermeleri gerekli.”

Gartner raporunda ele alınan beş yükselen teknoloji şöyle özetlenmiş:

Sensörler ve mobilite

Sensörler ve mobilite teknolojileri ile ilgilenen kurumların üç boyutlu algılayıcı kameralara, artırılmış gerçekliğe, küçük boy kargo teslim araçlarına, uçan otonom araçlara ve otonom sürüşe ihtiyacı olup olmadığını gözden geçirmeli deniliyor.

Gelişmiş insan

Gelişmiş (augmented) insan oluşturma alanındaki teknolojiler arasında biyoçipler, kişileştirme, artırılmış zeka, duygusal yapay zeka (AI), sanallaştırılmış ofis alanları ve biyoteknoloji yer alıyor.

Yenilikçi işlem ve iletişim

Rapora göre işletmeler bu alanla ilgilenirken 5G, yeni nesil bellek ürünleri, LEO (low earth orbit – düşük yörünge) uydu sistemleri ve nano ölçekte 3D baskı gibi teknolojileri göz önünde bulundurmalı.

Dijital ekosistemler

Raporda dijital ekosistem teknolojilerine örnek olarak DigitalOps (dijital yönetim sistemleri), bilgi grafikleri, sentetik veri işleme, merkezi olmayan web ve merkezi olmayan özerk organizasyonlar verilmiş.

Gelişmiş yapay zeka ve analitik

Yapay zekanın yavaş yavaş gelişen en önemli kullanım alanları arasında makine öğrenme, ağ uçlarında AI çözümleri, uç analitiği, bir hizmet olarak AI platformu (PaaS), transfer öğrenmesi, öğrenen üretimsel ağlar ve grafik analitiği gösterilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.