btbilgi

İnsanlığın uzayı keşfedebilmesi için önce uzaya çıkması gerekli. Ne yazık ki bu iş halen çok pahalı roketlerle gerçekleştirilebiliyor. Eğer bu konuyu çözebilirsek, uzay araştırmaları ve yolculukları çok daha kolaylaşacak. Fikirlerden biri uzay gemilerini ve istasyonlarını Dünya yörüngesine kurulacak fabrikalarda inşa etmek. Ama bunun için de yörüngeye malzeme taşımak lazım. Bu da bizi yine roketlere getiriyor. Ama gezegenimizin sınırlayıcı yerçekiminden kaçmanın Spaceline benzeri fütüristik yöntemleri de mevcut.

Columbia Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından tasarlanan Spaceline, uzun yıllardır hakkında tartışılan uzay asansörlerinden biri. Dünya’yı ve Ay’ı bir hat ile bağlamaya niyetli uzay asansörleri, uzay yolculuklarının maliyetlerini büyük ölçüde azaltabilme potansiyeline sahip. Ayrıntıları bir bilimsel makalede anlatılan Spaceline asansörü, Ay’ın yüzeyine bağlanan bir halat ile başlayacak. Halatın diğer ucu ise Dünya düşük Dünya yörüngesinde bekleyecek bir mini istasyonda son bulacak. Astronotlar roketlerle bu düşük yörüngeye kadar gelecek ve yolun kalanını halat sayesinde gerçekleştirecekler.

Biliminsanlarının hazırladığı konsept dokümanlarında Spaceline’ın günümüzde mevcut olan materyallerden inşa edilebileceği aktarılmış. Raporda özellikle karbon nanotüplerin bu projede kullanılabilecek en iyi malzeme olacağı belirtilmekte. Ne yazık ki ne karbon nanotüpler, ne de grafen gibi yenilikçi materyallerden oluşturulan kompozit malzemeler henüz seri üretime sokulamıyor. Yani burada asıl problem sağlam materyal bulmak değil de, üretimi ölçeklendirebilmek.

Yapılan hesaplara göre, uzaya çıkacak ekipler yörüngede bekleyen Spaceline istasyonuna şimdikine göre daha ucuz roketlerle varabilecekler. Planlarda uzay aracının yerçekimden ve atmosferik basınçtan çıktığı anda kablonun ucu ile buluşacağı ifade edilmekte. Yolun kalanına ise halat boyunca tırmanacak güneş enerjili bir mekik ile devam edilecek. Araştırma ekibi bu sistemi sabit bir demiryolu hattına benzetmekte. Halat sistemine bu kadar güvenilmesinin sebebi ise bir ucunun Ay’a sımsıkı bağlı olması. Araştırmacılar aksi takdirde tüm Spaceline hattının Dünya’nın yerçekimi gücü ve dönme hızı yüzünden sabit durmasının mümkün olmayacağını söylüyorlar.

Uzay asansörünü oluşturacak halatın şekli ve yapısı da düşünülmüş. Halat her iki uçta çekim güçleri ile çökmemek için ince ve daha sağlam inşa edilecek. Orta kısımlar ise kopmasını engellemek için kalın şekilde üretilecek. Araştırma ekibi henüz uzaydaki tehlikeli çöplerin sisteme etkisini hesaba katmamış durumdalar. O yüzden bu konu bilinmezliğini koruyor denilebilir.

Her şey yolunda giderse, Spaceline gelecekte yörünge teleskoplarına, araştırma merkezlerine ve Lagrange noktasında asılı kalabilecek diğer tesislere bir temel oluşturabilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.