btbilgi

İki teknoloji devi olan Sony ve Yamaha otonom araçlar konusunda bir işbirliğine geitti. Beraberce geliştirilen ‘SC-1 Sociable Cart’ aynı anda hem kendi kendine gidebilen bir servis aracı, hem yük taşımak için bir mobil platform, hem de tekerlekli bir reklam panosu denilebilir. SC-1 özellikle tema parkları, golf sahaları ve ticari tesisler başta olmak üzere eğlence sektöründe kullanılmak amaçlı tasarlanmış.

Saatte en fazla 20 kilometre hıza çıkabilen elektrikli araç bir seferde beş kişiyi taşıyabiliyor. Kolay bakım ve şarj için değiştirilebilir batarya sistemine, sürüş destek için çeşitli görüntü sensörlerine, kameralara, ultra hassas algılayıcılara ve Yamaha’nın otonom sürüş teknolojisine sahip. Bunlara Sony’nin eğlence çözümlerini ekleyince her alanda kullanılabilecek otonom bir araç meydana getirilmiş. O kadar ki yolcular gece aracı kullanırken, fara ve pencereye ihtiyaç olmadan bile çevrelerinde olup biteni içeriden görebiliyorlar.

Bu özellik aracın içinde yerleştirilmiş 49 inçlik bir 4k monitör aracılığı ile sağlanıyor. Araç sensörlerden ve kameralardan aldığı verileri gerçek dünya görüntüsü üzerine bindiriyor. Böylece yolcular karışık gerçeklik (mixed reality) tekniği ile dışarıdaki nesneler ve yolda olup bitenlerle ilgili bilgi alabiliyor. Reklam panosu özelliği ise SC-1’in dışına yerleştirilmiş dört adet 55 inçlik 4k ekranla mümkün olmuş. Bu ekranlardan aracın etrafından geçen kişilere çeşitli reklamlar ve videolar gösteriliyor. Arabaya entegre yapay zeka yoldan geçenleri tarayarak belli demografik özelliklerini saptayabiliyor. Buna göre de yaş ve cinsiyet gibi faktörlere dayalı reklamlar dış ekranlarda görüntülenebilecek.

SC-1 iki boyutlu LIDAR sistemi ve ultrasonik sensörleri sayesinde de devamlı sürüş verisi toplamakta. Toplanan veriler derin öğrenme yöntemleri ile sürüşü optimize etmeye yaramakta. Bu sayede yolcular ve aracın etrafındakiler için daha güvenli sürüş sağlanabilecek. Aracın 3 metrelik uzunluğu ve 1,3 metrelik genişliği onu oldukça kompakt hale getiriyor. Normal bir araba gibi gözükmesi zorunlu olmadığı için de 2 metre yükseliğe ve bolca iç alan genişliğine sahip. Sony ve Yamaha bu aracı 2019 sonu veya en geç 2020 Mart ayında Japonya’da göreve sokmayı planlamakta. Ama iki firma henüz aracın satışı ile ilgili bir açıklama yapmamış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.