btbilgi

İşletim sistemlerinin de her türlü ürün gibi belirli bir ömrü var. Günün şartlarına ve gereksinimlerine artık uymayan yazılımlar gibi, işletim sistemlerinin ömrü de tamamlandığında geliştirici marka o sistem için güncelleme yayınlamayı bırakıyor. Gerçi güncelleme alamayan işletim sistemi sürümleri hala kullanılabilir durumda olsa bile, siber saldırganlar bu sistemlerde daha önce keşfedilmemiş güvenlik açıkları bulabiliyorlar. Bu durumlarda kullanıcılar korumasız bir bilgisayar ve gerçek bir tehlike ile karşı karşıya kalabilmekte.

Bu tür riskli sistemlerden ne kadar bulunduğunu tespit etmek isteyen Kaspersky araştırmacıları, Kaspersky Security Network kullanıcılarının izniyle toplanan işletim sistemi bilgilerini analiz etmiş. Araştırma raporunda her on tüketiciden dördünün eski nesil işletim sistemi kullanmayı sürdürdüğü saptanmış. Bunlar arasında çok eski veya güvenliği sorunlu olan sürümler de yer almakta.

Araştırmanın Türkiye kısmı hakkında ayrıntılı bilgiler verilmiş. Buna göre işletim sistemlerinin yeni sürümleri bulunsa da, Türkiye’de tüketicilerin yaklaşık yüzde 38’i Windows XP veya Windows 7 gibi desteklenmeyen veya destek süresinin sonuna gelmek üzere olan işletim sistemlerini kullanmaya devam ediyor. Türkiye’deki çok küçük işletmelerin yüzde 35,5’i, KOBİ’lerin ve kurumsal şirketlerin ise yüzde 35’i halen bu sistemleri kullanmakta olduğunu belirtmiş.

Türkler eski işletim sistemi sürümlerinden vazgeçmiyor
Kaynak: Kaspersky

Kullanılan eski işletim sistemi sürümlerine bakıldığında ise, tüketiciler ve çok küçük işletmelerin yüzde birinin Windows XP kullandığı görülüyor. Kaspersky bu işletim sisteminin 10 yıldan uzun süredir Microsoft tarafından resmi olarak desteklenmediğini hatırlatmış. Türkiye’de bazı tüketiciler (yüzde 1) ve şirketler (çok küçük işletmelerin yüzde 0,8’i, KOBİ’ler ve kurumsal şirketlerin yüzde 0,6’sı) ücretsiz Windows 8.1’den Windows 10’a yükseltme fırsatını kaçırmışlar ve hala Windows 8 kullanıyorlar. Microsoft’un Ocak 2016’dan bu yana Windows 8’e destek vermediği de hatırlatılmış.

Yaklaşık altı ay sonra, Ocak 2020’de desteği sona erecek olan Windows 7 ise tüketicilerin ve şirketlerin en çok tercih ettiği işletim sistemlerinden. Türkiye’de tüketicilerin üçte birinden fazlası (yüzde 35 oranında), çok küçük işletmelerin yüzde 34’ü, KOBİ’ler ve kurumsal şirketlerin yüzde 35’i halen bu işletim sistemini kullanıyor. Halbuki Microsoft firması Windows 10’un çıkışından sonraki geçiş sürecinde defalarca Windows 7 ve 8 kullanıcılarını uyarıp, bedavaya işletim sistemi yükseltmesi yapabileceklerini duyurmuştu.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.