btbilgi

İnternet günümüzde dijital dönüşümün lokomotifi konumunda bulunmakta. Şu anda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler açısından vatandaşına ve kurumlarına sunabildiği internet hızı büyük önem taşıyor. İnternet erişiminin artması insanların bilgiye daha kolay ulaşmasını sağlıyor. Böylece başka ülkelerile bilişsel ve teknolojik rekabetin güçlenebilmesi söz konusu. Peki Türkiye genişbant internet erişiminde dünya çapında ne durumda?

Birleşik Krallık kökenli Cable araştırma şirketi ‘2019 Yılı Dünya Genişbant İnternet Hızı’ (Worldwide Broadband Speed League 2019) sıralamasını yayımlamış. Raporun web sitesinde bir de interaktif harita bulunuyor. Listeye bakılınca Tayvan’ın 2019 itibari ile dünyada en yüksek internet hızına sahip ülke olduğu görülmekte. Onu Singapur, Jersey ve İsveç takip etmekte. İsveç ayrıca Avrupa çapında en yüksek internet hızına sahip ülke olma başarısını da yakalamış. Bu ülkelerle ilgili verilen bilgilerde ortak noktalar altyapının gelişmesine verilen önem, fiber internet servislerindeki yoğun artış, her kullanıcıya (bireysel ve kurumsal) mümkün olan en yüksek hızı en uygun fiyata sunabilme hedefi ve dijital ekonomiyi güçlendirme çabaları.

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) raporla ilgili olarak, listede Türkiye’nin 102’inci sırada yer aldığına dikkat çekmekte. Fakat burada ilginç bir durum var. Rapora göre Türkiye’nin ortalama internet hızı son üç yılda kademeli olarak artış göstermiş. 2017 yılında 3.96 Mbps, 2018 yılında 4.90 Mbps olarak ölçülen hız, 2019 yılında ise 5.27 Mbps olarak hesaplanmış. 2019 yılında Türkiye’deki internet hızı bir önceki yıla göre yüzde 7,57 iyileşmiş. Buna rağmen Türkiye sıralamada gerilemekte ve dünya ortalamasının altında kalıyor.

Cable’ın 9 Mayıs 2018 ile 8 Mayıs 2019 tarihleri arasındaki dönemi kapsayan araştırmasında 207 ülke genişbant internet hızları çerçevesinde karşılaştırılıyor. Rapora göre dünyada ortalama internet hızının bir önceki seneye göre yüzde 20.65 oranında arttığı gözlemlenmekte. Raporda yüksek internet hızına sahip ülkelerin hızlarını geliştirmede de daha iyi durumda olduğuna değiniliyor. Ayrıca dünyadaki ortalama genişbant indirme hızı da geçen yıla göre yüzde 28,5 artış göstererek 59.45 megabit (Mbps) seviyesine yükelmiş. 5 GB büyüklüğündeki bir film Tayvan’da 6 dakika 2 saniyede indirilebilmekte. Türkiye’de ise aynı boyutlarda bir film 2 saat 9 dakikada indirilebiliyor.

TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak raporla ilgili açıklamasında, Türkiye’nin gelişmiş bir ülke olarak bu sıralamayı hak etmediğini vurguluyor. Arıak’a göre düşük internet hızı başta ülke ekonomisi olmak üzere e-ticaret, sosyal ticaret gibi pek çok alanda olumsuz bir etki yaratıyor. Bu konunun hem özel hem de kamu tarafında bir an önce ele alınması gerektiği de aktarılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.