btbilgi

Komtera Teknoloji’nin 2018 yılında yaptığı bir araştırmaya göre, küçük işletmeler ve girişimciler hacker’ların hedefinde olmaya devam ediyor. Bu nedenle girişimcilerin web sitelerini ve müşterilerinin bilgilerini daha iyi koruyabilmeleri için önlemler alması mutlaka gerekli. Bireylere ve kurumlara online hizmetler sunan GoDaddy firması, girişimciler için iş veya tatil için seyahat ederken güvende kalmalarına yardımcı olacak dört güvenlik önlemini şöyle özetlemiş:

Cihazları koruyun

Eğer bir masaüstü bilgisayarınız varsa veya seyahat ederken dizüstü bilgisayarınızı ya da tabletinizi evde bırakacaksanız, herhangi bir olumsuz duruma karşı cihazlarınızı koruma altına almanız gerekiyor. Bu cihazlarda kullandığınız, sosyal medya hesaplarınız, e-postalarınız ve banka hesaplarınızın da dâhil olduğu tüm web sitesi ve platformlardan çıkış yapın. Aynı zamanda cihazlarınıza şifre koruması eklemeyi de düşünebilirsiniz çünkü bu sayede başka birinin eline geçmeleri durumunda kullanılamaz hale gelirler. Şirket ve müşteri bilgilerini yedeklemeniz de bir diğer önemli konu.

Yazılımları güncelleyin

Yazılımlara gelen güncellemelerin amacı, son kullanıcıyı daha iyi korumak, geliştiricilerin bulduğu hataları bertaraf etmektir. Bu nedenle cihazlarınızdaki yazılımları güncellediğinizden emin olun; diğer türlü potansiyel tehlikelere karşı açık olursunuz. Buna paralel olarak da seyahate çıkmadan önce gerekli yazılım güncellemelerini yapmak için zaman ayırmanız faydalı olacaktır. Güncellemeleri evde, kendi şifre korumalı Wi-Fi bağlantınız üzerinden yapmanız en iyisidir. İşletme web siteniz söz konusu olduğunda ise hosting planınıza otomatik güncelleme ve yedeklemenin dâhil olduğundan emin olun.

Herkese açık Wi-Fi ağlarına girmeyin

Seyahatiniz sırasında yüksek ihtimalle internete girmek için bir Wi-Fi ağına bağlanmanız gerekecek. Unutmayın ki halka açık Wi-Fi bağlantıları, genellikle en güvensiz bağlantılar oluyor. En azından şifre ile korunmayan ağlar kullanmadığınıza emin olun ve kredi kartınızı online alışveriş için kullanmayın. Aynı zamanda banka/finansal hizmetler sayfalarını ücretsiz ağlar üzerinden ziyaret etmeyin.

Güçlü şifreler seçin

Bugün çok fazla insan web tarayıcılarının şifrelerini hatırlamasını tercih ediyor. Bu, kolaylık sağlayan bir uygulama olsa da cihazınızı kaybetmeniz veya çaldırmanız riskine karşı seyahat ederken iyi bir fikir olmayabilir. Seyahat etmeden önce tüm şifrelerinizin güçlü ve güvenli olduğundan emin olun. Aynı zamanda e-posta ve banka hesapları gibi hassas bilgi barındıran hesaplarınızı güvence altına almak için çok faktörlü kimlik doğrulama kullanmayı değerlendirin.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.