btbilgi

Amazon firmasının alt kuruluşlarından olan Audible, Penguin Random House ve HarperCollins gibi dev yaycıncı markaların hedefinde. Audible bir sesli kitap şirketi ve piyasaya audiobook (sesli kitap) hazırlıyor. Yayıncıların nefretini çeken konu ise, Audible’ın yeni ‘Captions’ isimli özelliği. Bu özellik normal kitapların metinlerini alıp, yapay zeka yardımı ile konuşmaya çevirme teknolojisi üzerine kurulu.

Davayı açan yayıncıların listesi şu şekilde: Hachette, HarperCollins, Macmillan, Penguin Random House, Simon & Schuster, Chronicle Books ve Scholastic. Bu yedi kitap yayıncısı, kullanıcıların normal kitaplarının makine görüş ve yazı tanıma sayesinde sesli kitap formatına çevirilmesine karşı oldukları için dava açmışlar. Dava New York’un güney bölgesinde bir mahkemede, “Telif Hakkı Yasası’nın doğrudan yasakladığı türden bir ihlal” üzerine başlatılmış.

Audible firması davacılara göre basılı veya dijital biçimde bir kitabın telif hakkına (yani e-kitap biçiminde) sahip olsa bile, bunu yapay zeka aracılığı ile sesli kitaba çevirip yeni bir formatta sunma hakkına sahip değil. The Verge sitesinin haberine göre firma Captions özelliğini sadece kullanıcılara sesli okuma desteği vermek için tasarlanmış. Yani firma bu özelliği başlıbaşına bir kitap gibi planlamadığını ve bu şekilde satmayacağını belirtmiş.

Ayrıca Captions özelliği ile sesli hale çevirilen metinlerin gerçek zamanlı tarama ile oluşturulduğunu, yapay zekanın çevirisinde hatalar meydana gelebildiğini ve bu yüzden de yasa dışında kalması gerektiğini savunuyorlar. Bunun dışında çeviri zaten gerçek zamanlı yapıldığı için, kullanıcılar taranan her satırın sese çevirilmesi için de beklemek zorunda. Yani ortaya çıkan hizmet bir sesli kitap sunmak gibi değil, daha çok mekanik bir çeviri işlemine benzetiliyor.

Uzmanlar bu davanın sonuçlarını. Gelecekte makine öğrenme teknikleri aracılığı ile yaratılan veya dönüştürülen fikri mülkiyet ürünleri için kalıcı bir örnek teşkil edebileceğine inanıyorlar. Bir diğer vaka da yine Audible ile ABD Yazarlar Birliği (Authors Guild) arasında devam etmekte. Yazarlar Birliği bu sefer firmanın sesli kitap haklarına sahip olduğu ürünlerin yapay zeka tarafından taranıp, makine duyma teknikleri ile metin versiyonlarını oluşturma hakkına sahip olmadığı için şikayette bulunmuş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.