btbilgi

Sanayi kuruluşu Tüpraş’ın demiryolu taşımacılığındaki iştiraki Körfez Ulaştırma A.Ş., Türkiye’nin ilk hibrit lokomotiflerini devreye sokuyor. İsviçreli demiryolu araçları üreticisi Stadler ile anlaşma imzalayan Körfez Ulaştırma, firmadan yedi adet Eurodual model hibrit lokomotif, 8 yıllık yedek parça ve tam servis bakımı alacak. Lokomotifler 2021’de teslim edilecek, ayrıca bu anlaşmanın Stadler’in Türkiye’deki ilk iş birliği olduğu bilgisi veriliyor.

Bu iş birliği ile bugüne kadarki en geniş kapsamlı lokomotif alımını gerçekleştiren Körfez Ulaştırma, araçları TCDD’nin ana demiryolu hatlarında görev yapacaklar. Firma iki yıl önce aldığı yük taşımacılığı lisansıyla Türkiye’nin ilk özel demiryolu işletmecisi konumunda. Anlaşma uyarınca alınacak lokomotifler Stadler Valencia tarafından geliştiriliyor ve üretiliyor. Stadler bu teslimatla birlikte bu yeni nesil lokomotiflerden toplamda 74 adet kadar satmış olacak.

Türkiye’nin ilk hibrit lokomotif araçları geliyor

Hibrit lokomotif güçlü bir çekiş gücüne ihtiyaç duyulan yüksek eğimli hatlarda, hem 25 kV AC elektrikli hem de dizel çalışma modlarını bir araya getirecek. Özel sektör yük taşımacılığı hizmetlerinde kullanılacak lokomotifler 2 bin tona kadarki akaryakıt ürünü trenlerini çekmek için kullanılacak. Eurodual tipteki araçlar hem elektrikli hem de geleneksel ray altyapısında çalışmakta. Maksimum hızı saatte 160 kilometre olan lokomotif 2,8 MW dizel-elektrik ve 6,15 MW elektrik-katener gücü, 6 aksı ve son teknoloji ürünü sürüş kontrol sistemi sayesinde 500 kN’ye varan çekiş gücü sağlayabiliyor.

Demiryolu sektörünün en itibarlı oyuncularından Stadler ile imzalanan anlaşmadan duydukları mutluluğu dile getiren Körfez Ulaştırma Genel Müdürü Tufan Başarır; “Demiryolu yük taşımacılığı pazarındaki payımızı artırmak için kaynaklarımızı hızla büyütüyoruz. Stadler ile yaptığımız bu anlaşma, bir özel sektör demiryolu şirketi için Türkiye’ye ilk lokomotif ithalatı anlamına geliyor. Güçlü Eurodual lokomotiflerin filomuza dahil olması, demiryolu operasyonlarımıza destek verecek ve rekabette güçlü bir şekilde öne çıkmamıza yardımcı olacak” açıklamasını yapmış.

Stadler Valencia Genel Müdürü Iñigo Parra ise projenin önemine dikkat çekerek şu bilgileri aktarmakta: “Eurodual lokomotiflerin pazarını Türkiye’ye taşımış olmaktan gurur duyuyoruz ve müşterimizin bize duyduğu güvene müteşekkiriz. Bu anlaşma, demiryolu işletmecilerine birçok ekonomik ve çevresel fayda sağlayan yeni lokomotif ailesinin geliştirilmesine yönelik taahhüdümüzü daha da güçlendiriyor.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.