btbilgi

Birleşik Krallık’ta veri güvenliği konusunda 400 BT uzmanı ile bir araştırma gerçekleştirilmiş. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, şirketlerin 3’te 2’si felaket kurtarma planlarının yeteneklerine güvenemiyor. Ayrıca BT uzmanları iş sürekliliğinde yaşanan aksamalar konusunda da endişeli durumda.

Araştırmaya katılan uzmanların yarısı (yüzde 49) mevcut iş sürekliliği planına ve fidye yazılımı saldırılarına karşı savunmanın temel unsurlarından biri olan yedekleme yeteneklerine tamamen güveniyor. Ancak veri yedekleme ve felaket kurtarma planlarının geliştirilmesi konusunda güven veren unsurlara rastlanılmıyor.

Bir başka bulgu da siber tehditlerin sayısının, hem veri kaybı hem de aksama süresinin bir sonucu olarak artmaya devam ediyor olması. Şirketlerin felaket kurtarma stratejisi ve bu stratejiyi uygulamak için gereken politikalar, prosedürler ve teknoloji açısından yeterli çalışmalara sahip olmadığına dikkat çeken araştırma raporunda, şirketlerin bir felaketle karşılaşması anında iş sürekliliğinin aksamasına engel olacak çözümlerle hareket etmesi gerektiği belirtilmiş.

Katılımcıların neredeyse dörtte biri (yüzde 23) kurum dışı yedeklemelere sahip olmadığını, şirketlerin yüzde 13’ü hiçbir zaman yedeklemeleri test etmediğini belirtmiş. Yüzde 42’si ise son 12 ay içinde felaket kurtarma uygulamalarını test etmediğini açıklamış durumda.

Raporu analiz eden yönetilen hizmet çözümleri firması Clonera, sık sık test yapmanın ve saha dışında veri kopyalarını almanın herhangi bir felaket kurtarma ve iş sürekliliği stratejisinin çok önemli unsurları olduğunu hatırlatıyor. Sirketlerin gerekli iyileştirmeleri öncelikleri arasına alıp, sistem dayanıklılığına önem vermesi gerektiği de belirtilmekte.

Clonera tüm uygulamaların işletme için aynı öneme sahip olmadığına dikkat çekiyor. Bir kurtarma senaryosunda iş amaçlı kritik uygulamaların, genel amaçlı uygulamalara göre önceliklendirilmesi gerekli denilmekte. Her firmanın özel gereksinimleri için doğru kurtarma çözümünün kullanılmasının önemli olduğunu aktaran firma, doğru iş ortağının iş yükünü doğru bir şekilde önceliklendirmeye yardımcı olacağını ifade etmiş.

Ayrıca sistemlerin test edilmesi de bir diğer önemli konu. Acil bir durumda altyapının kurtarma senaryosunun nasıl çalışacağını öğrenmenin tek yolu, düzenli olarak test etmekten geçiyor. Otomatik testler felaket durumlarında neler olabileceğini görmeye ve mevcut çözümün etkinliğini ölçmeye yarıyor. Clonera son olarak da RPO ve RTO sonuçlarını gösteren, okunması kolay raporların önemini de bunlara ekliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.