btbilgi

ABD Başkanı Donald Trump, birkaç gün önce Twittter’dan paylaştığı bir dizi mesajda Çin’e yönelik bazı mesajlar vermişti. Trump 23 Ağustos Cuma günü yayımladığı mesajlarında ABD’nin uzun bir zaman aralığında Çin yüzünden trilyonlarca dolar kaybettiğini ve Çin’in IP hırsızlığının ABD’ye her yıl yüz milyarlarca dolara mal olduğunu yazmıştı. Mesajlarda ABD firmalarının Çin’e alternatifler araması gerektiğinden bahsedilmekteydi.

ABD Tüketici Teknolojileri Birliği (Consumer Technology Association) bir raporunda ithal Çin ürünlerine ilişkin tarifelerin sadece Mayıs 2019’da bile ABD teknoloji endüstrisine 1,3 milyar dolara mal olduğunu aktarmakta.

Trump bu mesajlarında firmaların Çin’de üretim yapmamalarını, Çin’den ABD’ye doğru gerçekleşen lojistik operasyonlarını da durdurmalarını istemişti. Firmaların ABD ve Çin arasında yaşanabilecek uzun süreli bir ticaret savaşına hazırlıklı olmalarını da istiyor.

Bu Tweet mesajları üzerine iki Beyaz Saray yetkilisi çıktı ve Başkan Trump’ın ABD şirketlerini zorlama gücüne sahip olduğunu doğruladılar. Fakat yetkiller ABD hükümeti tarafından henüz bu yönde resmi bir emir verilmediğini de söylüyorlar.

White House ekonomi direktörü Larry Kudlow, CNN’e şu açıklamayı yapmış: “Şu anda hiçbir düzenleme bulunmuyor. Nihayetinde böyle bir yetkimiz var, ancak şu anda kullanılmayacak. Büyük Amerikan firmalarına ve her büyüklükte şirkete her fırsatta söylediği şey şudur: ‘Operasyonlarınızı ve üretim zincirlerinizi Çin’den uzaklaştırmayı düşünmeniz gerekir. Evinize geri gelmenizi istiyoruz.’ “

Hazine Sekreteri Steven Mnuchin ise Fox News Sunday’le yaptığı röportajda benzer bir açıklama yapmış. Kudlow’u destekler şekilde konuşan Mnuchin, başkanın epey fazla bu noktada çok sayıda seçeneğe sahip olduğunu söylüyor: “Büyük Amerikan şirketlerinden faaliyetlerini ABD’ye geri getirmeleri ve üretimlerini ABD’de yapmaları başta olmak üzere, genel olarak Çin’den çekilme talimatı verildi. Başkanlığın sahip olduğu yasama güçleri ile hiç bir bilgisi olmayan sahte habercilerin ‘1977 Acil Durum Ekonomik Güçler Yasası’na bakmalarını öneriyoruz. Başka bir şey söylemeye de gerek yok!”

Beyaz Saray yetkililerine göre, ABD şirketlerinin faaliyetlerinin yerini değiştirme ve Çin’den tedarik zincirlerini çıkartma yönündeki bir emir bu yasa kapsamında söz konusu olabilecek. Acil Durum Ekonomik Güçler Yasası, ABD başkanının olağandışı ve olağanüstü bir tehdide karşı ulusal bir acil durum ilan etme hakkı veriyor. Çin ile başlayan ticaret savaşında Trump bazı gümrük tarifilerinde değişiklik yaptırdı, fakat Çin odaklı bir ulusal acil durum henüz ilan edilmedi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.