btbilgi

Golf ilginç bir oyun olduğu kadar zor da olabiliyor. Upuzun yeşillik alanlar, kum havuzları, mini göller ve ağaçlık alanlar her oyuncunun becerilerini sonuna kadar sınayan fırsatlar oluşturmakta. Bir de topun sokulması gerken deliğe geldiğinizde yapılması gereken hassas vuruşlar var. İşte tam burada kendini yetersiz hissedenler veya oyun arkadaşlarına küçük bir şaka yapmak isteyenler için Nissan sıradışı bir ürün geliştirmiş: Otonom golf topu…

Nissan’ın ürettiği bu golf topu siz vurduktan sonra kendi kendine gidip deliğe girebiliyor. Firmanın otmobillerinde kullanılan Propilot 2.0 otonom sürüş destek sistemini kullanan top, aslında bu teknolojiyi tanıtmak amaçlı promosyonel bir proje. Propilot 2.0 sistemine sahip arabalar otoyolda şoför kontrolü gerekmeden kendi kendine gidebiliyor. Ayrıca şerit değiştirme, frenleme ve sollama gibi işleri de kendisi yapıyor. Sistem tüm bunlar için yapay zeka ve yüksek çözünürlüklü haritalama altyapısı kullanmakta.

Firma bu sistemi Japonya’da piyasya sürülen en gelişmiş Skyline modeline entegre etmiş durumda. Basitleştirilmiş biçimde golf topu için de kullanılan sistem sayesinde, topu golf sopası ile biraz ittirmek bile yeterli. Sistem topu deliğe doğru kendi kendine yönlendiriyor. Propilot bunun için önce hedef noktasını ve rotasını saptamakta. Ardından çevresel sensörlerle üç boyutlu bir harita oluşturuyor. Ardından aracın (bu durumda golf topunun) kontrolünü ele alıyor ve yönlendirmeye başlıyor. Topun yönlendirilmesi için ise sahaya kurulu bir kameradan yardım alınmakta. Topun içindeki motor, onu vurduğunuz yön deliğe doğru değilse bile topu döndürerek deliğe sokabiliyor.

Bir arabada bile merak uyandıracak bu sistem, bir golf topunda kullanılınca ister istemez diğer oyuncuların dikkatini çekecektir. Eğer ciddi bir golf oyucusu iseniz, tabi ki bunu satın alıp hile yapmayacaksınız. Fakat bu yöntem Nissan açısından güzel bir reklam fırsatına dönüşmüş durumda. Tabi ki bu top Japon firmanın ilk ilginç işi değil, geçenlerde pirinç tarlaları için tasarlanmış bir de robot ördek görmüştük.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.