btbilgi

Biz zamanlar zeplin adı verilen dev hava gemilerinin tüm dünya etrafında kullanılacağının hayalleri kuruluyordu. Uçakların teknolojik olarak gelişmesi ve yaygınlaşmasından önce, 1937 yılında bu hayaller sona erdi. O dönemde dünyanın en büyük zeplini olarak bilinen 243 metrelik Hindenburg, New Jersey’e inerken alevler içinde yere düştü ve yanarak yok oldu. Almanya’nın yaşadığı en önemli havacılık endüstrisi felaketlerinden biri olan Hindenburg kazası zeplinlerin geliştirilmesini tamamen durdurdu. Fakat son senelerde bu sıradışı hava araçlarından bahsedildiğini tekrar duymaya başladık.

Şimdi bu acı olaydan 80 yıl sonra, biliminsanları ve yenilikçi firmalar zeplinleri yeniden keşfetmeye hazırlanıyor. Bu sefer dünyanın bir ucundan diğerine yolcu taşımak için değil, çevreye zarar vermeyen bir şekilde yük ve kargo taşımak için kullanılmaları mümkün. Yeni yayımlanan bir bilimsel makalede, araştırmacılar günümüz zeplinlerinin Hindenburg zeplininden 10 kat daha büyük şekilde inşa edilebileceğinden bahsediyor. Yeni zeplin türleri daha dayanıklı, daha hızlı olacaklar ve daha fazla yük taşıyabilecekler.

Avusturya’daki Uluslararası Uygulamalı Sistem Analizi Enstitüsü’nden (International Institute for Applied Systems Analysis) çıkan makalede yeni nesil hava gemilerinin dünyanın çevresinde devamlı hareket eden jetstream rüzgarlarından faydalanabileceği anlatılmış. Bu gemiler yerden 10 ile 20 kilometre yukarıda süzülecekler. Bu yükselikte rüzgar ortalama saatte 165 kilometre hızla esiyor. Rüzgarların sağladığı hızla, planlanan dev zeplinler dünyanın çevresini iki haftada kat edebilecek. Ayrıca Hindenburg’a göre 1.000 kat daha çok yük taşıma kapasitesine sahip olacaklar, her seferde yaklaşık 20 bin ton kargo taşıyabilecekler.

Makalenin yazarlarından Julian Hunt “Bu fikri ben bulmadım. Hindenburg da aynısını yapıyordu. New York ve Tokyo arasında planlanan rotada rüzgarlardan faydalanılacaktı. Son 100 yılda jetstream akımları pek değişmedi” diyor. Burada eski zeplinlerden farklı olarak teknolojik gelişmelerden faydalanılacak. Eski gemilerin hidrojen balonları yerine günümüzdeki zeplin ve balonlarda helyum gazı kullanılmakta. Hidrojen yanıcı iken helyumun öyle bir tehlikesi bulunmuyor. Ayrıca yeni tasarımlarda geminin ana yapısında karbon fiber gibi gelişmiş materyaller kullanılarak daha sağlam olmaları sağlanacak.

Günümüzdeki zeplinlere en iyi örnek İngiltere’de inşa edilen Airlander 10 gösterilebilir. 2016’nın Ağustos ayında ilk uçuşunu gerçekleştiren zeplin, Hindenburg’dan oldukça küçük. Sadece 82 metre uzunluğunda ve 10 ton taşıyor. Fakat modern teknolojilerle üretiecek yenilikçi hava araçları için güzel bir başlangıç kabul edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.