btbilgi

Google Play Store her daim siber suçluların hedefi olmaya devam ediyor. Son zamanalrda Android uygulamalarını içinde saklı şekilde durduğu keşfedilen kötü niyetli yazılımlarla ilgili haberler ardı ardına geliyor. Son habere göre güvenlik araştırmacıları 85 popüler Android uygulamasının içinde  “AndroidOS_Hidenad.HRXH” adlı reklam yazılımının gizlendiğini rapor etmiş. Ne yazık ki uygulama mağazasından kaldırılmadan önce, reklam yazılımı taşıyan bu uygulamaların hepsi dünya çapında 8 milyondan fazla sefer indirilip kullanılmış.

Güvenlik raporunu yayımlayan Trend Micro firması bu uygulamalar arasında ‘Super Selfie Camera’, ‘Cos Camera’, ‘Pop Camera’ ve ‘One Stroke Line Puzzle’ gibi örnekler bulunduğunu söylüyor. İçinde yasadışı yazılım barındıran bu 85 uygulamanın tam listesi verilmiş. Ayrıca listedeki en popüler bu dört uygulamanın her birinin 1 milyondan fazla indirme gördüğü de belirtiliyor. Listedeki ‘Background Eraser’, ‘Meet Camera’, ‘Pixel Blur’, ‘Hi Music Play’ ve ‘One Line Stroke’ uygulamalarının ise her biri kullanıcılar tarafından 500 bin’den fazla kez indirilmiş.

85 Android uygulaması içinde kaçak reklam yazılımı var

Keşfedilen gizli ‘AndroidOS_Hidenad.HRXH’ kötü amaçlı reklam yazılımı, Google’ın reklam düzenlemelerini ihlal ediyor. Bu yazılım uygulama aracılığı ile bulaştığı Android akıllı telefonlarda kurbanlara izinsiz reklamlar gösterilmesi için kullanılmakta. TrendMicro’ya göre bazı reklam videoları, oynatması bitmeden önce durdurulamıyor ve telefonu 5 dakikadan daha uzun süre bloke ediyor. Reklam yazılımı gizlenme konusunda da başarılı, telefondaki ikonunu değiştirmeden önce 30 dakika bekliyor. Böylece kurbanlar şüphelenip hemen uygulamayı silmeye kalkışmıyorlar. Bu tekniğin 2019 başlarında bir diğer güvenlik firması olan Avast tarafından keşfedilen Android kötü niyetli reklam yazılımı ile aynı yöntem olduğu aktarılmakta.

Google’a konu ile ilgili bilgi verildikten sonra firma bu tehlikeli 85 uygulamayı Play Store’dan hızla silmiş durumda. Reklam yazılımı Android Oreo’dan daha eski bir sürümü olan cihazları hedeflediği için, kullanıcıların mümkünse telefonlarının işletim sistemlerini Pie veya Oreo’ya güncellemesi tavsiye edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.