btbilgi

2017 yılında CIGI-Ipsos tarafından yapılan ‘Global İnternet Güvenliği ve Güven Araştırması’na göre, güven eksikliği Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da insanların e-ticaret platformlarından uzak durmalarının en büyük nedenlerinden birini oluşturmakta. Rapora göre bölgedeki tüketicilerin yüzde 49’u, internetten ürün ve hizmet satın almamak için en önemli sebep olarak güven eksikliğini belirtmiş. Bu konuda çalışmalar yapan araç çağırma servisi Careem, mobil uygulamasında çağrı maskeleme özelliğini devreye sokarak ekstra bir güvenlik önlemi alıyor.

Türkiye’deki faaliyetlerine 3 yıl önce başlayan Careem, yeni çağrı maskeleme seçeneği sayesinde müşteriler ile şoföreler arasında bir gizlilik katmanı oluşturmakta. Türkiye’de sarı ve turkuaz taksiler aracılığı ile verilen hizmette, artık kullanıcılar şoförlerle iletişim kurarken kişisel bilgilerini paylaşmak zorunda kalmayacak. Uygulama içinde alarm düğmesi gibi başka emniyet özellikleri de bulunuyor. Ayrıca firma hem hizmete dahil şoförleri hem de müşterileri yolculuk sigortası ile daha da güvene alıyor.

Careem Gelişen Pazarlar Direktörü İbrahim Manna yeni özellik hakkında şu bilgileri veriyor: “Careem çağrı maskeleme sistemi, kullanıcıların gizliliğini koruduğu için kullanıcıların rahat olmalarını sağlıyor. Yolcular kaptanla görüşmek için, telefon numarasının görüldüğü doğrudan arama veya numaranın gizlendiği anonim aramayı tercih edebiliyor. Böylece kaptanın sizi nereden ve ne zaman alacağını görüşmek üzere numaranızı gizleyerek arama yapabiliyorsunuz. Kaptan ile yolcu arasındaki görüşmelerde bağlantı, yolculuk eşleştirme algoritması üzerinden kuruluyor ve bu algoritma cep telefonları yerine jenerik bir numara kullanıyor. Kaptan sizin numaranızı görmüyor, siz de onun numarasını görmüyorsunuz. Careem olarak telefon numaranızın korunmasının yanı sıra yolcu verilerinin gizliliğini de büyük ciddiyetle ele alıyoruz. Topladığımız bilgileri, yolculuğun kolaylaştırılması, örneğin kaptana navigasyonda kullanacağı yerin bildirilmesi ve yolcunun arkadaş ve akrabalarıyla yolculuğunu paylaşması gibi amaçlarla kullanıyoruz.”

Careem’in hizmetinde yolculuktan önce tüm şoförler sıkı bir tarama sürecinden ve geçmiş kontrolünden geçiyor. Araç yolcuya ulaşmadan önce uygulama üzerinden fotoğraf, isim, puan, araç tipi ve plaka numarası gibi bilgiler yolcuya iletiliyor. Şoförlerin düzenli olarak zorunlu eğitimlere katılarak, sorunsuz araç kullanımı ve kaza halinde uygulanması gereken standart protokolleri konusunda talimatlar aldıkları bilgisi veriliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.