btbilgi

ABD kökenli otonom araç firması Optimus Ride, bu konuda ne kadar ciddi olduğunu göstermek için bir hizmet başlatmış. Firma New York şehrinde bulunan Brooklyn Limanı çalışanları için ücretsiz otonom servisi veriyor. Araçlar güvenlik sebebiyle şimdilik içlerinde birer sürücü görevli ile çalışıyorlar. Fakat firma denemelerini 2020 yılında tamamlamayı ve güvenlik sürücülerini araçlardan kaldırmayı planlıyor.

Brooklyn Limanı 120 hektarlık bir alana yayılmış dev bir endüstriyel tesis. İçinde çeşitli şirketlerin ofisleri, üretimle uğraşan 400 firma ve farklı deniz araçları için iskeleler bulunyor. Bu tesis içinde otonom araç hizmeti başlatan Optimus Ride, rotayı NYC Feribotu iskelesi ile limanın Cumberland Kapısı arasında belirlemiş. Araçların her biri 6 kişi alıyor ve saatte maksimum 24 kilometre hızla iki nokta arasında yolcu taşıyorlar. Firmanın hedefi otonom servislerin günde 55 ve ayda yaklaşık 16 bin yolcu taşıması.

Brooklyn Limanı otonom araçlara ev sahipliği yapıyor

Otonom araç üreticileri çözümlerinin henüz şehrin karmaşık trafiğine uygun olmadığının farkındalar. Zaten hükümetler ve yerel yönetimler de otonom araçların kaotik trafik koşullarında düzgün hareket edeceğine bir türlü emin olamadıkları için gerekli düzenlemeleri sunmaya çekiniyorlar. Fakat Çin başta olmak üzere birçok ülkede ve ABD’nin bazı eyaletlerinde otonom araçların günlük yol testleri yapılmaya devam ediyor. Optimus Ride ise başka benzer startup şirketler gibi, kendine test sahası olarak kampüs benzeri trafiğe kapalı bir tesis seçmiş durumda.

Optimus Ride 2015 yılında kurulduğundan beri, Boston civarındaki denemelerinde 20 bin’den fazla otonom araç yolculuğu gerçekleştirmiş. Güvenli ve verimli bir toplu taşıma deneyimi sunmak istiyor. Amaçları toplu taşıma seçeneklerinin yetersiz olduğu yerlerde, elektrikl ive otonom yöntemlerle alternatif mobilite opsiyonları sunabilmek. Firma New York dışında Kaliforniya ve Virginia gibi başka eyaletlerin yönetimleri ile de otonom hizmetler için anlaşmalar yapma yolunda.

Optimus Ride CEO’su ve kurucu ortağı Dr. Ryan Chin, projeler ile ilgili şu bilgileri veriyor: “Otonom sürüş araç hizmetimizi New York’un Brooklyn Limanı dahilinde başlatmamız, Optimus Ride sisteminin güvenli ve verimli bir ulaşım aracı olduğunu kanıtıdır. Ayrıca bu şekilde otonom araçların sınırlandırılmış ortamlardaki günlük gerçek dünya sorunlarını çözebileceğinin de bir kanıtı. Buna ek olarak, sistemimiz binlerce kişinin otonom teknolojilerini deneyimlemesine ve kabul sürecinin ilerlemesine yardımcı olacak. Bu da tüm endüstrinin gelişimi için çok faydalı.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.